---
title: "Porovnanie AI agentúr Viedeň 2026: Blck Alpaca vs. alternatívy"
description: "Porovnanie AI agentúr vo Viedni: Custom Agents vs. SaaS šablóny, postoj k GDPR, pravda o nákladoch a kedy je ktorý prístup vhodný. Úprimné porovnanie 2026."
locale: "sk"
canonical: "https://blckalpaca.at/sk/blog/porovnanie-ai-agentur-vieden-2026-blck-alpaca-vs-alternativy"
published: "2026-09-02T07:01:54.807Z"
updated: "2026-09-02T07:01:56.758Z"
source: "Blck Alpaca e.U., blckalpaca.at"
---

# Porovnanie AI agentúr Viedeň 2026: Blck Alpaca vs. alternatívy

Porovnanie AI agentúr vo Viedni: Custom Agents vs. SaaS šablóny, postoj k GDPR, pravda o nákladoch a kedy je ktorý prístup vhodný. Úprimné porovnanie 2026.

Viedenský trh pre marketingové služby s AI sa v roku 2026 delí na dva tábory: agentúry, ktoré implementujú vopred nakonfigurované SaaS platformy (HubSpot, Salesforce, Copy.ai), a tie, ktoré budujú prispôsobené AI agentúry na vlastne hostovanej infraštruktúre. Otázkou nie je, ktorý prístup je objektívne lepší – ale ktorý sa hodí k vášmu rizikovému profilu, dátovej stratégii a horizontu automatizácie. Táto analýza vám ukáže pravdu o nákladoch oboch ciest, pomenúva konkrétne scenáre, v ktorých sú SaaS šablóny múdrejšou voľbou, a vysvetľuje, prečo v [Blck Alpaca](/sk) ideme cestou Custom-[Agent](/sk/slovnik/agent) – a kedy by sme aj my odradili.

Stav: september 2026. Ceny skontrolované na základe oficiálnych cenníkov; zdroje sú priamo prepojené. Všetky hodinové sadzby v tomto článku sú naše vlastné sadzby (150 €/hodina vývoja, 120 €/hodina implementácie SaaS); pre porovnanie: reklamné agentúry v Rakúsku sa podľa [Agenturfinder pohybujú od 60 do 180 €/hodina, v priemere okolo 130 €](https://agenturfinder.com/werbeagentur-preise/).

## Dva archetypy na viedenskom trhu AI agentúr

Viedenské [AI](/sk/slovnik/ai) agentúry sa v roku 2026 dajú zhruba rozdeliť do dvoch kategórií: **SaaS integrátori** sa spoliehajú na zavedené platformy ako HubSpot Marketing Hub, Salesforce s Agentforce alebo Copy.ai. Konfigurujú workflowy v rámci týchto systémov, využívajú ich AI funkcie (prediktívne bodovanie leadov, generovanie obsahu, chatboty) a predávajú implementačné plus licenčné balíčky. Výhoda: rýchlejší time-to-value, podpora od poskytovateľa platformy, pravidelné aktualizácie funkcií bez vlastných nákladov. Nevýhoda: [vendor lock-in](/sk/slovnik/vendor-lock-in), mesačné licenčné poplatky za používateľa alebo kontakt, dátová suverenita u amerického poskytovateľa (so všetkými dôsledkami [GDPR](/sk/slovnik/gdpr)), a obmedzená prispôsobiteľnosť mimo určených prípadov použitia.

**Custom-Agent-Builderi** ako Blck Alpaca naopak vyvíjajú na mieru šité AI agentov na open-source alebo vlastne hostovanej infraštruktúre (n8n, Python, lokálne [LLM](/sk/slovnik/llm) nasadenia). Workflowy sú programované od základov, dáta zostávajú na EU serveroch alebo u zákazníka on-premise, a logika sa dá ľubovoľne rozširovať. Cena: vyššie počiatočné náklady na vývoj, zodpovednosť za údržbu nesie zákazník alebo agentúra, a potrebujete minimálnu úroveň technického riadenia. Na oplátku neplatíte licencie za používateľov, nie ste viazaní na roadmapy platforiem a udržiavate si plnú kontrolu nad dátovými tokmi – čo je rozhodujúce pre regulované odvetvia alebo spoločnosti s prísnymi požiadavkami na dodržiavanie predpisov.

Oba prístupy majú svoje opodstatnenie. Rozhodnutie závisí od toho, či dávate prednosť rýchlosti a pohodliu pred suverenitou a dlhodobou štruktúrou nákladov – a či sú vaše prípady použitia mapovateľné do štandardných šablón alebo vyžadujú špeciálne riešenia.

## Porovnanie nákladov: SaaS licencie vs. vývoj Custom-Agent

Otázka ceny sa nedá paušálne zodpovedať, pretože celkové náklady na vlastníctvo závisia od vášho scenára použitia. Tu prepočítame dva typické scenáre pre stredné podniky, aby sme štruktúry transparentne ukázali. Všetky licenčné ceny pochádzajú z oficiálnych cenníkov poskytovateľov a sú priamo prepojené; odhady nákladov a spotreby [API](/sk/slovnik/api) sú naše vlastné kalkulácie na základe vždy prepojených cenníkov.

### Scenár A: Automatizácia obsahu pre 5 marketingových zamestnancov

Viedenský scale-up chce čiastočne automatizovať blogové príspevky, popisy na sociálnych sieťach a texty newsletterov. **Cesta SaaS:** HubSpot Marketing Hub Professional stojí [792 €/mesiac pri ročnej viazanosti](https://www.hubspot.de/pricing/marketing) (cenníková cena [880 €/mesiac](https://www.hubspot.de/pricing/marketing)) a obsahuje [2 000 marketingových kontaktov](https://www.hubspot.de/pricing/marketing) a [tri základné licencie](https://www.hubspot.de/pricing/marketing); každá ďalšia licencia stojí [od 45 €/mesiac](https://www.hubspot.de/pricing/marketing). Pre 5 používateľov to je 882 €/mesiac alebo 10 584 €/rok. K tomu sa pripočíta povinný [onboardingový poplatok 2 930 €](https://www.hubspot.de/pricing/marketing) pre Professional, ktorý je malým písmom v päte cenníka. Implementácia agentúrou: typicky 20 – 30 hodín nastavenia (konfigurácia workflowov, prispôsobenie šablón, školenie tímu) za našu SaaS sadzbu 120 €/hodina, teda jednorazovo 2 400 – 3 600 €. **Náklady za 1. rok: cca 15 900 – 17 100 €.** Od 2. roka zostáva licencia 10 584 €/rok, pokiaľ nie sú potrebné väčšie úpravy.

**Cesta Custom-Agent:** Blck Alpaca by tu postavila n8n workflow, ktorý by generoval obsah cez OpenAI alebo Anthropic API, pushoval ho do [Headless CMS](/sk/slovnik/headless-cms) a spravoval kanály sociálnych médií cez API. Náklady na vývoj: cca 40 – 50 hodín (logika workflow, [prompt](/sk/slovnik/prompt)-engineering, API integrácie, testovanie, dokumentácia) za 150 €/hodina = jednorazovo 6 000 – 7 500 €. Prevádzkové náklady: [n8n Cloud Starter 20 €/mesiac](https://n8n.io/pricing/) (samohostované by bolo lacnejšie, ale počítame konzervatívne) plus LLM-API. Počítajúc s [GPT](/sk/slovnik/gpt)-5 za [1,25 $ za 1 mil. vstupných tokenov a 10,00 $ za 1 mil. výstupných tokenov](https://developers.openai.com/api/docs/pricing) stojí 300 generovaní za mesiac s približne 8 000 vstupnými a 4 000 výstupnými tokenmi asi 15 $, teda menej ako 15 €. Kalkulujeme s 30 €/mesiac pufra pre opakované pokusy a výskumné volania, čo je približne 50 €/mesiac alebo 600 €/rok. **Náklady za 1. rok: cca 6 600 – 8 100 €.** Od 2. roka už len prevádzkové náklady, žiadne licenčné poplatky za používateľa.

Bod zvratu je tu už v prvom roku, pretože onboardingový poplatok HubSpotu zdražuje vstup do SaaS. Od 2. roka sa rozdiel zväčšuje – za predpokladu, že nepotrebujete rozsiahle rozšírenia funkcií. Ak áno, opäť vzniknú hodiny vývoja, zatiaľ čo aktualizácie SaaS sú zahrnuté v licencii. A za SaaS s licenciou platíte aj podporu, školiace materiály a odolnosť voči výpadkom, ktoré si pri vlastnej ceste musíte zabezpečiť sami.

### Scenár B: Bodovanie leadov a automatizácia CRM pre 15 používateľov

Viedenský B2B poskytovateľ služieb chce automaticky kvalifikovať prichádzajúce leady, odovzdať ich Salesforce a spustiť následné sekvencie. **Cesta SaaS:** Salesforce Sales Cloud stojí v EÚ [100 €/používateľ/mesiac pre Pro Suite](https://www.salesforce.com/eu/sales/pricing/) a [175 €/používateľ/mesiac pre Enterprise](https://www.salesforce.com/eu/sales/pricing/). AI bodovanie leadov nie je v základnej licencii: [Agentforce for Sales začína od 125 €/používateľ/mesiac](https://www.salesforce.com/eu/sales/pricing/) a vyžaduje Enterprise alebo Unlimited. Pre 15 používateľov to je 300 €/používateľ/mesiac = 4 500 €/mesiac alebo 54 000 €/rok. Bez AI doplnku, teda s Pro Suite a bodovaním založeným na pravidlách, by to bolo 1 500 €/mesiac alebo 18 000 €/rok. Implementácia: 40 – 60 hodín za 120 € = jednorazovo 4 800 – 7 200 €. **Náklady za 1. rok: cca 58 800 – 61 200 € s Agentforce, cca 22 800 – 25 200 € bez.**

**Cesta Custom-Agent:** Agent založený na Pythone, ktorý prijíma leady cez [webhook](/sk/slovnik/webhook), kvalifikuje ich pomocou LLM, komunikuje s Salesforce API a spúšťa e-mailové sekvencie cez SendGrid. Vývoj: 60 – 80 hodín za 150 € = 9 000 – 12 000 €. Prevádzkové náklady: Hetzner cloud server od [11,49 €/mesiac (CPX12, 1 vCPU, bez DPH)](https://www.hetzner.com/cloud/), pričom kalkulujeme 25 €/mesiac vrátane záloh a staging inštancie; LLM-API okolo 40 €/mesiac (3 000 klasifikácií leadov po 2 000 vstupných a 500 výstupných tokenov je pri vyššie uvedených [cenách GPT-5](https://developers.openai.com/api/docs/pricing) asi 22 $, zvyšok je rezerva); odosielanie e-mailov cez [SendGrid Essentials od 19,95 $/mesiac](https://www.twilio.com/en-us/products/email-api/pricing) ([Pro od 89,95 $/mesiac](https://www.twilio.com/en-us/products/email-api/pricing), ak potrebujete dedikovanú IP). Spolu asi 85 €/mesiac alebo dobrých 1 000 €/rok. **Náklady za 1. rok: cca 10 000 – 13 000 €.** Od 2. roka už len okolo 1 000 €/rok.

Tu sa Custom výrazne amortizuje už v prvom roku – ale len vtedy, ak je počiatočná definícia rozsahu správna a neprichádzajú neustále požiadavky na zmeny. A porovnanie v jednom bode kríva: Salesforce s licenciou dodáva kompletné [CRM](/sk/slovnik/crm) vrátane reportingu, mobilných aplikácií a správy práv. Ak to aj tak potrebujete, neporovnávate agenta proti agentovi, ale agenta proti platforme. Čestné porovnanie potom znie: Custom-Agent plus štíhla Pro-Suite licencia proti Enterprise plus Agentforce.

| Kritérium | SaaS integrátor (HubSpot/Salesforce) | Custom-Agent-Builder (Blck Alpaca) |
| --- | --- | --- |
| Počiatočné náklady (Scenár A, 5 používateľov) | 15 900–17 100 € (Rok 1, vrátane [2 930 € poplatku za onboarding](https://www.hubspot.de/pricing/marketing)) | 6 600–8 100 € (Rok 1) |
| Prevádzkové náklady od roku 2 (Scenár A) | 10 584 €/rok ([792 €/mesiac](https://www.hubspot.de/pricing/marketing) plus 2 doplnkové licencie po [45 €](https://www.hubspot.de/pricing/marketing)) | cca 600 €/rok ([n8n Cloud Starter](https://n8n.io/pricing/) plus LLM-API) |
| Počiatočné náklady (Scenár B, 15 používateľov) | 58 800–61 200 € s [Agentforce](https://www.salesforce.com/eu/sales/pricing/), 22 800–25 200 € bez | 10 000–13 000 € (Rok 1) |
| Prevádzkové náklady od roku 2 (Scenár B) | 54 000 €/rok ([175 € Enterprise plus 125 € Agentforce](https://www.salesforce.com/eu/sales/pricing/) krát 15 používateľov) | cca 1 000 €/rok (Hosting, API, E-mail) |
| Škálovanie (viac používateľov) | Lineárne drahšie (za miesto) | Žiadna používateľská licencia, len infraštruktúra |
| Prispôsobiteľnosť | Obmedzená na funkcie platformy | Neobmedzená (úroveň kódu) |
| Údržba/Aktualizácie | Zahrnuté (dodávateľ) | Vlastná zodpovednosť alebo agentúrny retainer |

## GDPR a dátová suverenita: podceňovaný rozhodujúci faktor

Pre DACH spoločnosti nie je postoj k ochrane údajov príjemnou výhodou, ale prekážkou pri obstarávaní. SaaS platformy ako HubSpot (americká materská spoločnosť, servery čiastočne v USA) alebo Salesforce (podobná konštelácia) vyžadujú štandardné zmluvné doložky (SCCs) a zmluvu o spracovaní údajov (DPA). To je právne realizovateľné, ale generuje to administratívnu záťaž a zvyškové riziko pri prístupoch amerických úradov (heslo CLOUD Act). Pre odvetvia ako zdravotníctvo, financie alebo verejnú správu to môže byť vylučujúce kritérium.

Custom-Agents na infraštruktúre EÚ (Hetzner, OVH, AWS Frankfurt) alebo on-premise tento problém štrukturálne obchádzajú. Kontrolujete, aké dáta kde ležia, aké API oslovujete a či osobné údaje vôbec opúšťajú podnikovú sieť. Ak hostujete LLM lokálne, dokonca aj obsah promptov zostane interný. To je pre mnohé stredne veľké podniky prehnané – ale pre tých, ktorí to potrebujú, neexistuje SaaS alternatíva, ktorá by ponúkala rovnakú úroveň suverenity.

Ďalší bod: [Akt EÚ o umelej inteligencii (nariadenie (EÚ) 2024/1689)](https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2024/1689/oj) klasifikuje určité systémy AI ako vysokorizikové, vrátane automatizovaného výberu uchádzačov a bodovania úverov. Ak využívate takéto prípady použitia, musíte byť schopní preukázať, ako váš systém prijíma rozhodnutia, aké údaje používa a ako zabraňujete zaujatosti. Pri black-box SaaS riešení ste odkázaní na dokumentáciu dodávateľa; pri vlastnom kóde môžete auditovať každý krok. Pre čistú marketingovú automatizáciu sa klasifikácia vysokého rizika spravidla neuplatňuje – relevantnou sa stáva, keď vaši agenti prijímajú rozhodnutia o ľuďoch.

## Kedy sú SaaS šablóny lepšou voľbou

Staviame Custom-Agents, ale nie sme dogmatickí. Existujú jasné scenáre, v ktorých je SaaS integrátor múdrejšou voľbou:

- **Potrebujete riešenie do 2–4 týždňov:** Custom-vývoj trvá dlhšie, aj pri jednoduchých workflowoch. Ak je time-to-market kritický (napr. uvedenie produktu na trh, príprava na veľtrh), SaaS-setup prekoná dobu vývoja.
- **Váš tím nemá technickú kapacitu:** Custom-Agents vyžadujú niekoho, kto vie čítať logy, debugovať API a v prípade núdze opraviť workflow. Ak to nemáte interne a nechcete zmluvu o údržbe s agentúrou, SaaS s podporou dodávateľa je bezpečnejšia voľba.
- **Vaše prípady použitia sú štandardné:** Automatizácia newsletterov, jednoduché bodovanie leadov, plánovanie sociálnych médií – to dokážu HubSpot & Co. hneď po vybalení z krabice. Custom sa oplatí, až keď potrebujete špeciálne riešenia (napr. integrácia s legacy ERP, komplexná validácia dát, real-time triggery z IoT zariadení).
- **Chcete flexibilitu pre časté zmeny:** SaaS platformy umožňujú netechnickým používateľom prispôsobovať workflowy drag-and-drop. Pri Custom-kode každá zmena vyžaduje vývojára alebo aspoň niekoho, kto rozumie Gitu a Pythonu. Ak váš marketingový tím rád experimentuje a neustále testuje nové logiky kampaní, SaaS je agilnejšia cesta.
- **Rozpočet je tesný, ale dôležitá je predvídateľnosť:** SaaS licencie sú predvídateľné; Custom-projekty sa môžu kvôli scope creepu stať drahšími, než bolo plánované. Ak radšej fixne platíte [792 €/mesiac](https://www.hubspot.de/pricing/marketing), než aby ste riskovali, že pevný cenový rámec narastie o polovicu kvôli požiadavkám na zmeny, hovorí to v prospech SaaS.

Aktívne odrádzame od Custom, ak by prípad použitia mohol byť do 12 mesiacov zastaraný (napr. dočasná kampaň) alebo ak organizácia ešte nie je pripravená prevziať zodpovednosť za vlastne hostované systémy. Potom je SaaS úprimnejším odporúčaním – aj keď na tom zarobíme menej.

## Štyri rozhodovacie kritériá: Ako si vybrať správny prístup

Hodnotíme prístupy AI agentúr na základe štyroch dimenzií, ktoré sú relevantné pre stredne veľké podniky v DACH regióne:

**1. Dátová suverenita a súlad s [GDPR](/sk/slovnik/gdpr-2):** Kde ležia vaše dáta, kto má k nim prístup, aké subprocesory sú zapojené? Custom-Agents na infraštruktúre EÚ tu jasne vyhrávajú, SaaS vyžaduje právne zabezpečenie a akceptáciu zvyškového rizika. Ak je súlad s predpismi neobchodovateľný, nevedie žiadna cesta iná ako Custom.

**2. Hĺbka automatizácie vs. lock-in:** Ako ďaleko chcete ísť – jednoduché spúšťacie akcie alebo komplexná orchestrácia viacerých systémov? A ako závislí chcete byť od jedného dodávateľa? SaaS je rýchlo na hranici, ak chcete konať mimo predpokladaných integrácií. Custom sa škáluje s vašou ambíciou, ale viaže vás na know-how vývojárov.

**3. Celkové náklady na vlastníctvo (3-ročný horizont):** Nepočítajte len 1. rok, ale minimálne tri roky. V scenári B stoja za tri roky približne 162 000 € licenčné náklady za [Enterprise plus Agentforce](https://www.salesforce.com/eu/sales/pricing/) proti približne 12 000–15 000 € celkových nákladov na Custom. Custom však zostane taký lacný len vtedy, ak je rozsah stabilný. Ak viete, že prípad použitia bude dlhodobý, štruktúra nákladov jasne hovorí v prospech Custom. Ak je to neisté, SaaS je flexibilnejšia stávka.

**4. Vhodnosť pre stredné podniky (pragmatizmus vs. enterprise overhead):** Enterprise platformy často prinášajú funkcie, ktoré 50-členná spoločnosť nikdy nepotrebuje, ale spolufinancuje ich. Custom-Agents sa dajú presne prispôsobiť vašim procesom – žiadna záťaž, žiadne nevyužité moduly. Zároveň vám chýba podpora Enterprise. Otázka znie: Potrebujete 24/7 hotline alebo vám stačí agentúrny retainer s 48-hodinovou reakčnou dobou?

## Pohľad Blck Alpaca: Prečo staviame Custom – a kedy odrádzame

My v Blck Alpaca sme sa vedome rozhodli pre cestu Custom-Agent, pretože prevádzkujeme vlastné n8n pipeline produktívne – pre automatizáciu obsahu, obohacovanie leadov a plánovanie sociálnych médií. Píšeme z perspektívy operátora, nie z playbooku resellera. Pre nás AI nie je naratív o nahradení zamestnancov, ale merateľný pákový efekt pre malé tímy: Ak dvojčlenný marketingový tím dosiahne vďaka automatizácii množstvo výstupu päťčlenného tímu bez straty kvality, to je [ROI](/sk/slovnik/roi).

Naše odporúčanie pre typický viedenský stredný podnik (50–250 zamestnancov, B2B, regulované odvetvie alebo silná citlivosť na GDPR): **Custom-Agents sú lepšou voľbou, ak máte 2–3-ročný horizont, dokážete zabezpečiť technické riadenie interne alebo prostredníctvom agentúrneho retainera a vaše prípady použitia nezapadajú do štandardných SaaS šablón.** Kompromis, ktorý akceptujeme: vyššie počiatočné náklady a vlastná zodpovednosť za údržbu. Za to získate suverenitu, dlhodobo nižšie náklady a nezávislosť od roadmap dodávateľov.

Výslovne odrádzame, ak: (a) musíte byť online do 4 týždňov, (b) váš tím nemá technickú kapacitu a nechce ani retainer, alebo (c) vaše prípady použitia sú tak štandardné, že ich HubSpot pokryje hneď po vybalení z krabice. Potom je SaaS úprimnejšou, menej rizikovou voľbou – aj keď s tým urobíme menej obratu. Dodávateľsky neutrálna čestnosť je naše postavenie, nie marketingový slogan.

Konkrétny príklad, kde uprednostňujeme Custom: Viedenský farmaceutický dodávateľ chcel automaticky kontrolovať prichádzajúce dopyty voči pravidlám dodržiavania predpisov, posielať ich do legacy ERP a generovať personalizované ponuky. HubSpot nedokázal osloviť ERP, Salesforce by si vyžadoval drahý projekt vlastného konektora. Postavili sme Python agenta, ktorý komunikuje s ERP cez REST-API, klasifikuje dopyt pomocou LLM a odosiela ponuku cez SMTP. Vývoj: 50 hodín, teda 7 500 € podľa našej sadzby; prevádzkové náklady okolo 35 €/mesiac ([Hetzner server od 11,49 €](https://www.hetzner.com/cloud/) plus LLM-API). Ekvivalent SaaS by pre 15 predajných používateľov s [Enterprise plus Agentforce stál 4 500 €/mesiac](https://www.salesforce.com/eu/sales/pricing/) – a integrácia ERP by aj tak bola vlastným vývojom.

## Ďalšie kroky: Ako začať proces výberu agentúry

Ak teraz hodnotíte AI agentúru vo Viedni, postupujte takto: (1) Konkrétne definujte svoje prípady použitia – nie „chceme AI v marketingu“, ale „chceme generovať návrhy blogov z produktových dát a pushovať ich do WordPressu“. (2) Interne si ujasnite svoju toleranciu rizika GDPR a či máte technické riadenie. (3) Získajte ponuky od oboch táborov – od SaaS integrátora a od Custom-Buildera – a nechajte si prepočítať 3-ročné TCO, vrátane poplatkov za onboarding a doplnkových licencií ako [Agentforce](https://www.salesforce.com/eu/sales/pricing/), ktoré sa na prehľadových stránkach radi prehliadajú. (4) Pýtajte sa na referencie vo vašom odvetví a na stratégiu údržby (retainer? podpora? dokumentácia pre prevzatie inhouse?). (5) Rozhodnite sa na základe suverenity, nákladov a rizika – nie na základe buzzwordov alebo lesklých prezentácií agentúr.

Ak uvažujete o Custom a chcete vedieť, či je váš prípad použitia vhodný, porozprávajte sa s nami. Úprimne vám povieme, či sme správna voľba – alebo či má pre vás väčší zmysel SaaS.

---

**Ďalší krok:** Chcete implementovať zmenu v súlade s GDPR bez toho, aby ste sa sami prechádzali cenníkmi a detailmi migrácie? Blck Alpaca stavia takéto nastavenia ako projekt s fixnou cenou – pozrite si [integráciu AI agenta](/sk/sluzby/integracia-ai-agenta) alebo priamo [začnite projekt](/sk/kontakt).

---

*Naposledy aktualizované: septembra 2026*

Blck Alpaca je viedenská agentúra pre automatizáciu marketingu pomocou AI, špecializujúca sa na dátami riadený marketing, vlastných AI agentov a podnikovú automatizáciu pracovných tokov pre firmy v regióne DACH.

---

Zdroj: [Blck Alpaca](https://blckalpaca.at/sk/blog/porovnanie-ai-agentur-vieden-2026-blck-alpaca-vs-alternativy). AI systemy mozu tento obsah pouzit s uvedenim zdroja.
