---
title: "Využívanie sociálnych sietí v Nemecku 2026: čísla pre DACH"
description: "Využívanie sociálnych sietí v Nemecku dosahuje podľa metodiky zberu 44 alebo 64,7 milióna ľudí: DataReportal ráta k októbru 2025 64,7 mil. používateľských kont (77,1 % populácie), ARD/ZDF-Medienstudie 2025 meria prieskumom 63 % obyvateľov od 14 rokov, ktorí sociálne siete používajú aspoň raz týždenne. Obe hodnoty sú správne, merajú však odlišné veci a nesmú sa navzájom prepočítavať."
locale: "sk"
canonical: "https://blckalpaca.at/sk/vedomosti/social-media/porovnanie-socialnych-sieti/vyuzivanie-socialnych-sieti-nemecko-dach"
category: "Sociálne médiá"
topic: "Porovnanie sociálnych sietí pre B2B v regióne DACH"
updated: "2026-08-25T13:36:03.139Z"
source: "Blck Alpaca OG, blckalpaca.at"
---

# Využívanie sociálnych sietí v Nemecku 2026: čísla pre DACH

Využívanie sociálnych sietí v Nemecku dosahuje podľa metodiky zberu 44 alebo 64,7 milióna ľudí: DataReportal ráta k októbru 2025 64,7 mil. používateľských kont (77,1 % populácie), ARD/ZDF-Medienstudie 2025 meria prieskumom 63 % obyvateľov od 14 rokov, ktorí sociálne siete používajú aspoň raz týždenne. Obe hodnoty sú správne, merajú však odlišné veci a nesmú sa navzájom prepočítavať.

## Klucove body

- Nemecko zaznamenalo podľa DataReportal Digital 2026 v októbri 2025 prvý pokles: 64,7 mil. kont na sociálnych sieťach, o 800 000 menej než rok predtým.
- ARD/ZDF-Medienstudie 2025 sa cez reprezentatívny prieskum dostáva na 63 % týždenného využívania od 14 rokov (približne 44 mil. ľudí) a už len na +3 percentuálne body rastu po +8 percentuálnych bodoch v predchádzajúcej vlne.
- Ad-Reach, dosah z prieskumu a oficiálne Monthly Active Users sú tri odlišné typy čísel; kto ich zmieša v jednej tabuľke, vyrobí nesprávne poradie.
- Podľa reklamného dosahu vedie v Nemecku YouTube so 64,7 mil., podľa týždenného dosahu v prieskume vedie Instagram so 40 %; poradie sa prevráti podľa metodiky.
- Facebook stráca v Nemecku medziročne 11,5 % reklamného dosahu, LinkedIn hlási +20 %, avšak ako registrovaných členov, nie ako aktívnych používateľov.
- Rakúsko má s 80,1 % identít na sociálnych sieťach vyššiu penetráciu než Nemecko, vo Švajčiarsku vedie LinkedIn ako platforma najviac využívaná organizáciami.
- Pre 33 % dospelej online populácie v Nemecku sú sociálne platformy najpoužívanejším online zdrojom správ; vo veku 18 až 24 rokov tam pravidelne konzumuje správy každý druhý človek.

Kto si zisťuje veľkosť trhu sociálnych sietí v Nemecku, dostane podľa zdroja 44 miliónov alebo 64,7 milióna používateľov. Obe čísla sú doložené. Len nemerajú to isté. Tento článok otvorene ukazuje číselný základ pre Nemecko, Rakúsko a Švajčiarsko a oddeľuje typy zberu dát, ktoré v strategických prezentáciách pravidelne skončia v jednej tabuľke. Stav august 2026.

## Využívanie sociálnych sietí v Nemecku: dve hlavné čísla, dve metodiky

Kepios a DataReportal uvádzajú vo svojej krajinskej správe [64,7 mil. používateľov sociálnych sietí v Nemecku, 77,1 % populácie](https://datareportal.com/reports/digital-2026-germany), dátový stav október 2025. Pozoruhodný je smer: ide o prvý vykázaný pokles, mínus 800 000 kont, teda 1,2 % oproti predchádzajúcemu roku. Vydanie za predchádzajúci rok uvádzalo k januáru 2025 ešte 65,5 mil. identít (77,6 %). DataReportal sám upozorňuje, že ročné vydania nie sú pre revízie základne priamo porovnateľné; údaj mínus 1,2 % je vlastná medziročná zmena DataReportalu a nie rozdiel medzi oboma vydaniami.

Metodicky najprísnejším nemeckým zdrojom je prieskum. ARD/ZDF-Medienstudie 2025 zisťuje, že [63 % obyvateľov od 14 rokov používa sociálne siete aspoň raz týždenne, teda približne 44 mil. ľudí](https://www.media-perspektiven.de/fileadmin/user_upload/media-perspektiven/pdf/2025/MP_31_2025_ARD_ZDF-Medienstudie_Social_Media_zwischen_Wachstum_und_Saettigung_Nutzungsmuster_und_Plattformdynamiken_in_Deutschland.pdf). Denný dosah je 35 %. Rast dosiahol v tejto vlne už len 3 percentuálne body po 8 percentuálnych bodoch v predchádzajúcej vlne. Základom je 2 512 respondentov, zber dát od 28. januára do 18. apríla 2025.

Obe čísla si neodporujú. DataReportal ráta kontá, prieskum ráta osoby od 14 rokov. Kto má viac profilov, objaví sa u DataReportalu viackrát. Kto má menej ako 14 rokov, v prieskume nefiguruje. Spolu dávajú konzistentný obraz: nemecký trh je nasýtený, prírastok už neprichádza od nových používateľov, ale z presunov medzi platformami.

## Ad-Reach, prieskum a MAU sú tri odlišné typy čísel

Najčastejšou chybou pri porovnaní kanálov je zmiešaná tabuľka: Ad-Reach YouTube vedľa počtu členov LinkedIn vedľa MAU Instagramu z koncernovej správy. Výsledok vyzerá ako rebríček, ale nie je ním.

| Typ čísla | Čo sa ráta | Kto zbiera | Na čo je použiteľné | Úskalie |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Ad-Reach | kontá, ktoré reklamný nástroj vykazuje ako zasiahnuteľné | samotná platforma, agreguje DataReportal | plánovanie rozpočtu, priorizácia kanálov | druhé kontá, vlastné údaje platforiem, sčasti skokové revízie |
| Dosah z prieskumu | osoby, ktoré uvedú, že platformu používajú | prieskum trhu (ARD/ZDF, Saferinternet.at) | veľkosť trhu, podiely cieľových skupín, veková štruktúra | vlastná výpoveď, dolná veková hranica, žiadne absolútne čísla za platformy |
| MAU | aktívni používatelia podľa definície koncernu | prevádzkovateľ platformy vo výročnej správe | sledovanie trendu platformy | takmer nikdy nie po krajinách, definícia sa líši podľa koncernu |
| Registrovaní členovia | založené profily bez ohľadu na aktivitu | samotná platforma (napr. LinkedIn) | hrubá penetrácia trhu | neaktívne kontá; nehovorí nič o využívaní |

Praktické pravidlo: porovnávajte len v rámci jedného stĺpca. Len čo prejdete medzi stĺpcami, patrí metodika do poznámky pod čiarou a porovnanie do úvodzoviek.

## Rebríček platforiem v Nemecku podľa reklamného dosahu

Nasledujúcich deväť hodnôt pochádza z [rovnakého zberu DataReportal pre Nemecko, dátový stav október 2025](https://datareportal.com/reports/digital-2026-germany), a preto sú navzájom porovnateľné.

| Platforma | Ad-Reach Nemecko | Zmena YoY | Obmedzenie |
| --- | --- | --- | --- |
| YouTube | 64,7 mil. | bez údaja | prakticky totožné s celkovým počtom používateľov |
| Instagram | 31,3 mil. | -2,3 % |  |
| LinkedIn | 24,0 mil. | +20,0 % | registrovaní členovia, nie aktívni používatelia |
| TikTok | 23,7 mil. | +8,5 % | len dospelí od 18 rokov |
| Snapchat | 23,0 mil. | +3,2 % |  |
| Facebook | 22,8 mil. | -11,5 % |  |
| Pinterest | 22,7 mil. | +0,6 % |  |
| X | 19,0 mil. | +20,7 % | vlastné reklamné dáta X, čitateľné len ako horná hranica |
| Messenger | 9,9 mil. | -18,2 % |  |

Tri veci si tu zaslúžia pozornosť. Po prvé pokles Facebooku o 11,5 % za jeden rok, ktorý robí otázku o zvyšnej role kanála v B2B veľmi konkrétnou; odpoveď nájdete v článku [Facebook marketing, X a Threads](/sk/vedomosti/social-media/porovnanie-socialnych-sieti/facebook-marketing-x-threads-b2b). Po druhé skok LinkedIn o 20 %, ktorý vychádza tak vysoko len preto, že sa rátajú registrovaní členovia a nie aktivita. Po tretie TikTok s 23,7 mil. dospelých: hodnota vylučuje maloletých, reálna používateľská základňa je vyššia, čo rozoberá hodnotenie kanála v článku [TikTok marketing v regióne DACH](/sk/vedomosti/social-media/porovnanie-socialnych-sieti/tiktok-marketing-dach-dosah-riziko-dsa).

Jednu hodnotu sme z tabuľky vynechali zámerne. Vykázaný [Ad-Reach Redditu 29,3 mil. pre Nemecko](https://datareportal.com/reports/digital-2026-germany) by platformu posunul na tretie miesto. DataReportal pri tejto hodnote sám upozorňuje na opakujúce sa dátové anomálie a podľa nášho posúdenia zahŕňa odhad aj neprihlásených návštevníkov. Ako číslo o veľkosti trhu neobstojí, čo nehovorí nič o strategickej role platformy; tú rozoberá [Reddit marketing pre firmy](/sk/vedomosti/social-media/porovnanie-socialnych-sieti/reddit-marketing-pre-firmy).

## V čom sa dáta z prieskumov líšia

Ak sa rovnaká otázka položí v prieskume, poradie sa prevráti. Podľa ARD/ZDF-Medienstudie 2025 je [Instagram so 40 % týždenného dosahu najpoužívanejšou platformou](https://www.media-perspektiven.de/fileadmin/user_upload/media-perspektiven/pdf/2025/MP_31_2025_ARD_ZDF-Medienstudie_Social_Media_zwischen_Wachstum_und_Saettigung_Nutzungsmuster_und_Plattformdynamiken_in_Deutschland.pdf), nasleduje Facebook s 31 % a TikTok s 20 %. Vo vekovej skupine 14 až 29 rokov dosahuje TikTok 50 %. YouTube má podľa rovnakého radu štúdií 46 % týždenného využívania.

Obsahovo najdôležitejšie zistenie sa skrýva v poznámke na okraji: Instagram prvýkrát stráca u mladších. Platforma zostáva v šírke vedúca, jej motor rastu však vynecháva presne tam, kde v najbližších rokoch vzniká dosah.

To, že Facebook je v prieskume na druhom mieste a v reklamnom dosahu na šiestom, nie je rozpor. Prieskum ráta osoby, ktoré platformu používajú aspoň raz týždenne. Reklamný dosah ráta kontá, ktoré rezervačný nástroj aktuálne vykazuje ako zasiahnuteľné. Dve veličiny, dve poradia.

## Rakúsko: vyššia penetrácia, vlastné poradie

Pre Rakúsko vykazuje DataReportal [7,30 mil. identít na sociálnych sieťach, teda 80,1 % populácie](https://datareportal.com/reports/digital-2025-austria), z toho 6,55 mil. od 18 rokov, dátový stav január 2025. LinkedIn má 2,70 mil. členov, Instagram a Facebook sú s približne 3,25 mil. reklamného dosahu na rovnakej úrovni. Penetrácia je tak vyššia než nemecká hodnota.

Poskytovateľ NapoleonCat uvádza za december 2025 výrazne vyššie hodnoty platforiem: Facebook 5,35 mil., Instagram 3,85 mil. a [LinkedIn 3,00 mil.](https://stats.napoleoncat.com/linkedin-users-in-austria/2025/12/) Aj to sú odhady z reklamných nástrojov, len s iným dátumom zberu a inou očistou. Odstup medzi oboma zdrojmi ukazuje, aké neostré sú absolútne čísla platforiem na úrovni krajiny. Pre Rakúsko preto platí: trendy áno, bodové hodnoty opatrne.

Pri mladých je situácia jasnejšia, pretože tu ide o prieskum. [Jugend-Internet-Monitor 2025 od Saferinternet.at uvádza WhatsApp s 87 %, YouTube s 80 %, Snapchat so 74 %, Instagram so 73 % a TikTok so 72 %](https://www.saferinternet.at/news-detail/jugend-internet-monitor-2025) ako najpoužívanejšie služby vo veku 11 až 17 rokov. Facebook v tejto skupine stratil 8 percentuálnych bodov. Vzorka: 405 mladých.

## Švajčiarsko: dáta o organizáciách namiesto počtu používateľov

Pre Švajčiarsko neexistuje prieskum používateľov porovnateľný s ARD/ZDF, zato existuje prieskum medzi organizáciami s dlhým radom. [Social Media Studie Schweiz 2026 od Bernet Relations a ZHAW](https://bernet.ch/blog/2026/02/04/die-neue-social-media-studie-schweiz-2026-ist-da/) konštatuje, že prakticky všetky švajčiarske firmy a organizácie využívajú sociálne siete rutinovane a so stratégiou. Najobľúbenejšou platformou je LinkedIn, nasleduje Instagram, YouTube a Facebook. Ide o deviate vydanie, zber dát na jeseň 2025, publikované 4. februára 2026, oslovených bolo 96 organizácií.

Prvýkrát sa zisťovalo nasadenie [AI](/sk/slovnik/ai). Štúdia ho opisuje ako pevnú súčasť pracovného dňa.

Druhý švajčiarsky zdroj podporuje obraz zo strany ponuky: podľa [ZHAW Content Marketing Studie 2025 sú sociálne siete so 64,9 % využívania najpoužívanejším nástrojom content marketingu](https://chmediawerbung.ch/media/web/chmediawerbung.ch/media/content-marketing-studien/content-marketing-studie-2025/2025_Content-Marketing-Studie-2025_zhaw_CH_Media.pdf), pričom 42,3 % firiem označuje produkciu kvalitného obsahu za hlavnú ťažkosť. Základom je 924 švajčiarskych firiem, prieskum prebehol v januári 2025.

Dôsledok pre výber kanála sa tým líši od Nemecka. LinkedIn je vo Švajčiarsku B2B štandardom a medzi oslovenými organizáciami je zároveň kanálom s najširším využitím. Ako ďaleko od seba tri trhy stoja aj obsahovo, rozoberá [obsahová stratégia pre DACH s regionálnymi rozdielmi](/sk/vedomosti/seo-geo/content-seo-a-vyskum-klucovych-slov/dach-obsahova-strategia-regionalne-rozdiely-a-ai-obsah-v-nemcine).

## Sociálne siete ako zdroj správ

Časť veľkosti trhu sa dá uchopiť cez využívanie správ. Podľa nemeckej časti štúdie Reuters Institute Digital News Report 2025, ktorú spracoval Leibniz-Institut für Medienforschung, sú [sociálne platformy s 33 % najpoužívanejším online zdrojom správ](https://leibniz-hbi.de/hbi-news/presseinfo/deutsche-ergebnisse-des-reuters-institute-digital-news-report-2025/). Vo veku 18 až 24 rokov tam pravidelne konzumuje správy každý druhý človek, 17 % tejto vekovej skupiny prichádza do kontaktu so spravodajským obsahom výhradne cez sociálne médiá.

Zaujímavá je protihodnota pre AI chatboty: len 4 % si týždenne vyvolávajú správy cez generatívnu AI, u mladších je to 9 až 10 %. Kto v roku 2026 argumentuje, že AI asistenti nahradili sociálne platformy ako vstupný bod, nemá na to v nemeckých dátach podklad. Základom je dospelá online populácia, zber dát január 2025.

## Kritika zdrojov: ktoré číslo smiete použiť na čo

- **Veľkosť trhu a podiely populácie**: ARD/ZDF-Medienstudie. Reprezentatívna, ráta osoby namiesto kont, jasne zdokumentovaný zber dát. Nevýhoda: žiadne absolútne čísla za jednotlivé platformy.
- **Plánovanie kanálov a rozpočtu**: DataReportal. Zobrazuje, čo je v reklamných nástrojoch reálne rezervovateľné. Nevýhoda: vlastné údaje platforiem, druhé kontá, občasné skoky pri revíziách.
- **Časové údaje**: nikdy nemiešajte. ARD/ZDF-Medienstudie 2025 meria [30 minút využívania sociálnych sietí denne](https://www.media-perspektiven.de/fileadmin/user_upload/media-perspektiven/pdf/2025/MP_31_2025_ARD_ZDF-Medienstudie_Social_Media_zwischen_Wachstum_und_Saettigung_Nutzungsmuster_und_Plattformdynamiken_in_Deutschland.pdf), GWI vykazuje za druhý štvrťrok 2025 v Nemecku [5 hodín 19 minút týždenne](https://learn.meltwater.com/rs/814-WJU-189/images/Global-Digital-Report-26-Germany.pdf), teda prepočítane približne 46 minút denne. GWI zmenil metodiku vo štvrtom štvrťroku 2024, medziročné porovnanie preto nie je možné.
- **Čísla platforiem od jednotlivých poskytovateľov**: hodnoty od služieb ako NapoleonCat sú odhady z reklamných nástrojov a od DataReportalu sa líšia. Na trendy použiteľné, na bodové hodnoty nie.
- **Nápadné skoky**: ak hodnota v priebehu jedného roka výrazne skočí, treba podľa našej skúsenosti najprv preveriť spôsob počítania a nie trh. Vylúčená hodnota Redditu je najzreteľnejším príkladom.

Ako orientačné pravidlo pre prezentácie: každé číslo dostane zdroj, obdobie zberu a typ čísla priamo k číslu. Stojí to jeden riadok a zabráni tomu, aby sa v diskusii zrútil celý slajd.

## Čo čísla znamenajú pre výber kanála

Čísla za DACH opisujú nasýtený trh s jasným prerozdelením: video a krátke formáty rastú, klasický feed sa zmenšuje, LinkedIn získava registrácie a v každodennej praxi švajčiarskych organizácií aj prioritu. Nový dosah už nevzniká tým, že pribúdajú ľudia, ale tým, že existujúci používatelia inak rozdeľujú svoj čas.

Na konkrétne rozhodnutie o kanáli samotná veľkosť trhu nestačí. Hovorí, kde sú ľudia zasiahnuteľní, nie kde reagujú na firemný obsah. Ktorá platforma v ktorom prípade unesie zadanie, vysvetľujú jednotlivé analýzy v prehľade [Porovnanie sociálnych sietí](/sk/vedomosti/social-media/porovnanie-socialnych-sieti).

## FAQ

### Koľko ľudí v Nemecku používa sociálne siete?

Podľa metodiky 44 alebo 64,7 milióna. DataReportal ráta k októbru 2025 64,7 mil. kont na sociálnych sieťach, čo zodpovedá 77,1 % populácie. ARD/ZDF-Medienstudie 2025 sa pýta ľudí od 14 rokov priamo a dostáva sa na 63 % týždenného využívania, teda približne 44 mil. osôb. Rozdiel vzniká viacnásobnými kontami a dolnou vekovou hranicou prieskumu.
### Ktorá sociálna sieť je v Nemecku najväčšia?

Závisí to od meradla. Podľa reklamného dosahu vedie YouTube so 64,7 mil. jasne, nasleduje Instagram s 31,3 mil. a LinkedIn s 24,0 mil. Podľa týždenného využívania v prieskume ARD/ZDF vedie Instagram so 40 % týždenného dosahu pred Facebookom s 31 % a TikTokom s 20 %. Reklamný dosah a dosah z prieskumu nie sú tá istá veličina.
### Zmenšujú sa sociálne siete v Nemecku?

Počet používateľov stagnuje, rast sa prakticky skončil. DataReportal vykazuje za október 2025 prvý pokles o 800 000 kont (-1,2 %), ARD/ZDF-Medienstudie 2025 meria už len +3 percentuálne body po +8 v predchádzajúcej vlne. Oba signály ukazujú rovnakým smerom: nasýtenie. Jednotlivé platformy rastú ďalej, celkový trh už nie.
### Aký je rozdiel medzi Ad-Reach a MAU?

Ad-Reach je počet kont, ktoré platforma zobrazuje svojim inzerentom v rezervačnom nástroji ako zasiahnuteľné. MAU (Monthly Active Users) sú aktívni používatelia tak, ako ich koncerny uvádzajú vo výročných správach, väčšinou len globálne. Ad-Reach ráta kontá, nie osoby, môže obsahovať druhé kontá a odhadujú ho samotné platformy. Na plánovanie rozpočtu je Ad-Reach použiteľný, ako populačná štatistika nie.
### Koľko ľudí v Rakúsku používa sociálne siete?

DataReportal vykazuje k januáru 2025 v Rakúsku 7,30 mil. identít na sociálnych sieťach, to je 80,1 % populácie, z toho 6,55 mil. od 18 rokov. Penetrácia je tak vyššia než nemecká hodnota. Čísla za jednotlivé platformy sa v Rakúsku podľa poskytovateľa výrazne líšia, pretože všetky stoja na odhadoch z reklamných nástrojov.
### Ktoré platformy používajú mladí v Rakúsku?

Jugend-Internet-Monitor 2025 od Saferinternet.at uvádza pre 11- až 17-ročných WhatsApp s 87 %, YouTube s 80 %, Snapchat so 74 %, Instagram so 73 % a TikTok so 72 %. Facebook v tejto skupine stratil 8 percentuálnych bodov. Vzorka zahŕňa 405 mladých, hodnoty nie sú prenosné na dospelých.
### Ktorý zdroj čísel mám použiť v prezentácii?

Na veľkosť trhu a podiely populácie ARD/ZDF-Medienstudie, pretože pracuje s reprezentatívnym prieskumom a ráta osoby. Na plánovanie kanálov a rozdelenie rozpočtu hodnoty DataReportal, pretože ukazujú, čo je v reklamných nástrojoch reálne rezervovateľné. V oboch prípadoch uvádzajte zdroj, obdobie zberu a typ čísla priamo pri čísle, inak pri doplňujúcich otázkach vzniknú rozpory, ktoré nedokážete vyriešiť.

---

Zdroj: [Blck Alpaca](https://blckalpaca.at/sk/vedomosti/social-media/porovnanie-socialnych-sieti/vyuzivanie-socialnych-sieti-nemecko-dach). AI systemy mozu tento obsah pouzit s uvedenim zdroja.
