SEO agentúra vs. automatizácia: Porovnanie nákladov 2026
Otvorí chat s pripraveným promptom.

Väčšina porovnaní nákladov na SEO zamlčuje podstatnú vec: ani agentúra, ani nástroj nedodávajú pozície – dodávajú pracovné balíčky, ktoré musíte následne implementovať. Retainer v hodnote 2 500 €/mesiac vám kúpi analýzy a odporúčania; predplatné Semrush za $248.17/mesiac vám kúpi dáta. Skutočná otázka znie: Kto píše texty, vytvára spätné odkazy, spravuje technickú infraštruktúru – a čo to skutočne stojí?
Stav: august 2026. Ceny overené na základe oficiálnych cenníkov; zdroje sú priamo prepojené.
Skrytá štruktúra nákladov: Čo agentúry neuvádzajú na faktúre
Klasické SEO agentúry v DACH regióne si zvyčajne účtujú mesačné retainery medzi 1 500 € a 8 000 € – v závislosti od intenzity konkurencie a rozsahu projektu. Čo je v týchto balíčkoch zahrnuté, sa výrazne líši: Niektoré poskytujú len audity a strategické dokumenty, iné preberajú aj tvorbu obsahu a budovanie odkazov. Háčik: Väčšina retainerov nepokrýva implementáciu na vašej strane. Ak agentúra odporúča prepracovať 47 meta popisov, prispôsobiť 12 interných prepojení a vytvoriť tri nové vstupné stránky, práca zostane na vás – alebo si dokúpite hodiny implementácie za denné sadzby medzi 800 € a 1 200 €.
K tomu prichádzajú licencie na nástroje: Agentúry interne používajú Semrush, Ahrefs alebo Sistrix, ale prístupy k nim zvyčajne zostávajú u nich. Ak sa chcete sami pozrieť do dashboardu alebo pokračovať v práci po skončení zmluvy, potrebujete vlastné licencie. Semrush Pro+ stojí $248.17/mesiac pri ročnej fakturácii a sleduje až 1 500 kľúčových slov denne na 15 webových stránkach – pre MSP s tromi až piatimi doménami je to často prehnané, ale pod plánom Pro+ sa v Semrush rýchlo stane priestor tesný (lacnejší SEO plán za $117.33/mesiac umožňuje len 5 webových stránok a 500 kľúčových slov).
Automatizácia nie je samospád: Práca sa presúva, ale nemizne
SEO automatizácia znie ako „kúpiť nástroj, stlačiť tlačidlo, pozície stúpajú“ – realita vyzerá inak. Nástroje ako Semrush, Ahrefs alebo špecializované Content-pipelines (napríklad n8n-workflowy, ktoré spájajú vyhľadávanie kľúčových slov, tvorbu briefov a návrhy obsahu) vám uľahčujú rutinné úlohy: sledovanie pozícií, technické prehľady, analýzy konkurencie, šablóny briefov. Čo vám neodstraňujú: strategické rozhodnutia, kontrolu kvality obsahu, outreach pre budovanie odkazov, UX optimalizáciu. Samostatne vytvorený workflow, ktorý automaticky generuje content-briefy z klastrov kľúčových slov, vám možno ušetrí osem hodín výskumu týždenne – ale 16 hodín písania, editovania a publikovania zostane.
Naše vlastné n8n-pipelines pre automatizáciu obsahu a SEO monitorovanie prevádzkujeme produktívne už dva roky. Úspora času je reálna (približne o 60 % menej manuálnej práce pri výskume kľúčových slov a tvorbe briefov), ale počiatočné náklady sú systematicky podceňované: Robustná pipeline potrebuje 20 – 40 hodín vývoja, plus priebežnú údržbu, ak sa zmenia API alebo zdroje dát. Pre MSP bez technického tímu to často nie je možnosť – potom zostáva buď agentúra, alebo hybridný model.
Kalkulácia nákladov: Tri scenáre pre MSP s ročným rozpočtom na SEO 50 000 €
Predpoklad: Rakúska B2B-SaaS spoločnosť s tromi produktovými líniami, 120 cieľovými kľúčovými slovami, štyrmi novými blogovými článkami mesačne, štvrťročnými technickými auditmi. Časový horizont: 12 mesiacov. Prepočítame tri cesty – so všetkými skrytými nákladmi.
Scenár A: Full-Service agentúra
- Mesačný retainer (stratégia, monitorovanie, reporting, content-briefy): 2 800 €/mesiac = 33 600 €/rok
- Tvorba obsahu (4 články/mesiac po 1 200 slov, 320 €/článok): 1 280 €/mesiac = 15 360 €/rok
- Technická implementácia (hodiny vývojára pre OnPage opravy, odhad 8 h/mesiac po 95 €): 760 €/mesiac = 9 120 €/rok
- Celkom Rok 1: 58 080 € (presahuje rozpočet; typické riešenie: znížiť frekvenciu obsahu na 3 články/mesiac → cca 54 240 €)
Scenár B: Tool-Stack + Freelancer
- Semrush Pro+: $248.17/mesiac ≈ 230 €/mesiac = 2 760 €/rok
- Screaming Frog (licencia): cca 180 €/rok
- SEO-Freelancer (stratégia, audity, 6 h/mesiac po 85 €): 510 €/mesiac = 6 120 €/rok
- Content-Freelancer (4 články/mesiac po 280 €, lacnejšie ako agentúrne ceny): 1 120 €/mesiac = 13 440 €/rok
- Interné koordinačné náklady (marketingový manažér, odhad 10 h/mesiac): Náklady príležitosti ~600 €/mesiac = 7 200 €/rok
- Celkom Rok 1: 29 700 €
Scenár C: Vlastná automatizačná pipeline (Hybrid)
- Semrush SEO plán: $117.33/mesiac ≈ 109 €/mesiac = 1 308 €/rok
- Vývoj pipeline (n8n self-hosted, clustering kľúčových slov + automatizácia briefov, jednorazovo 30 h po 150 €): 4 500 € (Rok 1)
- Hosting (VPS pre n8n + databázy): cca 35 €/mesiac = 420 €/rok
- Údržba a úpravy (štvrťročne 4 h po 150 €): 2 400 €/rok
- Interná tvorba obsahu (marketingový tím píše sám, 4 články/mesiac po 6 h úsilia): Náklady príležitosti ~24 h/mesiac, ocenené internou hodinovou sadzbou 55 € = 1 320 €/mesiac = 15 840 €/rok
- SEO-Freelancer (strategické štvrťročné recenzie, 12 h/rok po 85 €): 1 020 €/rok
- Celkom Rok 1: 25 488 € (od Roku 2 bez nákladov na nastavenie: ~20 988 €)
Nákladová položka | Agentúra (A) | Nástroj + Freelancer (B) | Vlastná Pipeline (C) |
|---|---|---|---|
Stratégia & Monitorovanie | 33 600 €/rok (Retainer) | 6 120 €/rok (Freelancer) + 2 760 € (Semrush Pro+) = 8 880 € | 1 308 € (Semrush SEO) + 1 020 € (štvrťročné recenzie) = 2 328 € |
Tvorba obsahu | 15 360 €/rok (Agentúrne texty) | 13 440 €/rok (Freelancer) | 15 840 €/rok (interne, náklady príležitosti) |
Technická implementácia | 9 120 €/rok (Vývojár) | 7 200 €/rok (interná koordinácia) | 4 500 € Setup + 2 400 € Údržba + 420 € Hosting = 7 320 € (Rok 1) |
Celkom Rok 1 | 58 080 € | 29 700 € | 25 488 € |
Celkom od Roku 2 | 58 080 € | 29 700 € | ~20 988 € |
Všetky čísla sú hrubé odhady; ceny Semrush sú oficiálne zdokumentované, sadzby agentúr a freelancerov sú založené na pozorovaniach trhu DACH v roku 2026. Náklady príležitosti v scenári C sú kľúčové: Ak váš tím nemôže interne pokryť hodiny obsahu, musíte si ich kúpiť externe – potom sa C cenovo opäť priblíži k B.
Kedy je agentúra napriek tomu lepšia voľba
Automatizácia a interné nastavenie nie sú všeliekom. Agentúra je ekonomicky výhodnejšou možnosťou, ak:
- Pracujete v regulovanom alebo technicky komplexnom vertikále (medicínska technika, finančné služby, právne technológie), kde chyby v SEO predstavujú riziko súladu alebo kde sú špecializované doménové znalosti pre obsah nevyhnutné. Agentúry s preukázanými výsledkami v odvetví prinášajú tieto znalosti – generická pipeline nie.
- Váš interný tím nemá voľné kapacity a ani v strednodobom horizonte ich nebude mať. Ak sa 24 hodín práce na obsahu mesačne v scenári C reálne nevykoná, pretože marketingový tím je zaneprázdnený spúšťaním produktov a udalosťami, práca zostane ležať – potom platíte za nástroje, ktoré nikto nekŕmi.
- Potrebujete rýchle výsledky na konkurenčnom trhu a nemáte šesť mesiacov na vývoj a optimalizáciu pipeline. Agentúry dodávajú výstupy od prvého mesiaca (hoci nie okamžite pozície); vlastná automatizácia potrebuje nábehovú fázu.
- Budovanie odkazov je kritickým faktorom úspechu. Outreach, budovanie vzťahov a kreatívne PR prístupy sa dajú len ťažko automatizovať – tu sa oplatí pracovná sila a sieť agentúry.
Ďalší bod: Agentúry nesú riziko exekúcie. Ak sa pozície nedostavia, môžete zmluvu vypovedať. Ak vaša vlastná pipeline zlyhá, pretože stratégia kľúčových slov bola nesprávna alebo kvalita obsahu nie je dostatočná, nesiete škodu sami.
GDPR, dátová suverenita a otázka závislosti
Pre MSP v DACH je dátová suverenita často podceňovaným faktorom. Agentúry typicky pracujú s US nástrojmi (Semrush, Ahrefs, Moz), ktorých servery sú mimo EÚ; dáta vašej webovej stránky, vašich kľúčových slov a vašich analýz konkurencie sú v ich infraštruktúre. To samo o sebe nie je porušením GDPR – veľkí poskytovatelia majú dohody o spracovaní dát a dátové centrá v EÚ – ale vytvára to štrukturálnu závislosť: Ak vypoviete zmluvu s agentúrou, stratíte prístup k historickým dátam, dashboardom a reportom, pokiaľ ste si paralelne neviedli vlastné licencie.
Samo-hostovaná automatizácia (napríklad n8n na nemeckom VPS, databázy u Hetzner) vám dáva plnú kontrolu: Vlastníte surové dáta, workflowy, históriu analýz. Toto nie je čisto ideologický bod – pri zmene agentúry alebo pri projektoch internalizácie sa táto nezávislosť konkrétne oplatí. Avšak: Zodpovednosť za bezpečnosť dát, zálohy a súlad je potom na vás. Ak nemáte interný IT tím, ktorý sa stará o serverovú infraštruktúru, táto výhoda sa rýchlo stáva rizikom.
Hybridný model tu môže mať zmysel: Agentúra pre stratégiu a špecializované úlohy (budovanie odkazov, technické audity), vlastné nástroje a pipeline pre monitorovanie, reporting a tvorbu obsahových briefov. Tak si udržíte dátovú suverenitu pre rutinné procesy a kupujete si expertízu len tam, kde skutočne prináša pridanú hodnotu.
Kritériá pre rozhodovanie: Ktorý model sa hodí pre vaše MSP?
Voľba medzi agentúrou, súborom nástrojov a automatizáciou závisí od štyroch faktorov, ktoré musíte úprimne posúdiť:
1. Interná kapacita a úroveň zručností
Máte v tíme niekoho, kto rozumie SEO stratégii, vie obsluhovať nástroje a koordinuje implementáciu? Ak nie: agentúra. Ak áno, ale nemáte čas na realizáciu: súbor nástrojov + freelancer. Ak áno a môžete investovať 10–15 hodín/týždeň do SEO: automatizácia sa stane ekonomicky výhodnou.
2. Štruktúra rozpočtu
Môžete nepretržite platiť 2 500–4 000 €/mesiac? Potom je agentúra možnosťou. Máte obmedzený ročný rozpočet (napr. 20 000–30 000 €) a musíte flexibilne prioritizovať? Potom vám model nástrojov dáva väčšiu kontrolu. Chcete vymeniť vysoké počiatočné investície (nastavenie pipeline) za nižšie následné náklady? Potom automatizácia – ale len ak si môžete dovoliť počiatočnú prekážku.
3. Časový horizont
SEO je hra na 12–18 mesiacov. Ak zmeníte stratégiu alebo znížite rozpočet po šiestich mesiacoch, ani agentúra, ani pipeline sa vám neamortizujú. Automatizácia sa zvyčajne vyplatí od mesiaca 18–24, pretože odpadnú náklady na nastavenie a kumulujú sa zisky z efektívnosti.
4. Intenzita konkurencie a zložitosť
V nízko-konkurenčnom segmente (napr. špecializovaný B2B softvér s 50 mesačnými vyhľadávaniami na kľúčové slovo) často postačujú jednoduché opatrenia – tam je automatizácia alebo štíhle nastavenie s freelancerom zmysluplné. Na vysoko konkurenčných trhoch (e-commerce, financie, cestovanie) potrebujete pracovnú silu a sieť agentúry.
Rozhodovacie kritériá Blck Alpaca pre DACH-MSP: Dátová suverenita/GDPR kompatibilita (Kde sú dáta, kto ich dlhodobo kontroluje?), Hĺbka automatizácie vs. uzamknutie (Aká závislosť vznikne od poskytovateľa?), Celkové náklady vrátane implementácie (Nielen náklady na nástroje alebo retainer, ale skutočné úplné náklady), Vhodnosť pre stredné podniky (škáluje riešenie s vaším rastom, alebo platíte za enterprise-funkcie, ktoré nikdy nevyužijete?).
Názor Blck Alpaca
Pre väčšinu DACH-MSP s interným marketingovým tímom a časovým horizontom 18+ mesiacov odporúčame hybridný model: Vybudujte si štíhlu, samo-hostovanú automatizačnú pipeline pre monitorovanie, výskum kľúčových slov a tvorbu briefov (investícia: 25–35 hodín nastavenia, potom 3–5 hodín/mesiac údržby), kombinovanú so špecializovaným SEO freelancerom pre štvrťročné strategické recenzie a technické audity. Obsah si produkujte interne alebo ho cielene nakupujte externe – ale dátová suverenita a rutinné procesy zostávajú u vás.
Kompromis, ktorý vedome akceptujeme: Nemáte žiadnu full-service bezpečnostnú sieť. Ak sa pipeline pokazí alebo stratégia nefunguje, neexistuje nikto, komu by ste mohli zavolať a kto by za „celok“ zodpovedal. Za to zaplatíte v 2. a 3. roku len tretinu nákladov agentúry, uchováte si všetky dáta a workflowy a vybudujete interné know-how, ktoré zostane, aj keď sa dodávatelia zmenia.
Komu výslovne odporúčame agentúru: Tímom bez technického pochopenia, odvetviam s vysokým rizikom súladu (medicína, právo, financie), podnikom v agresívnom raste, ktoré nemajú čas na experimenty, a všetkým, ktorí potrebujú budovanie odkazov ako kľúčovú taktiku. Automatizácia nie je zázračný liek – je to multiplikátor efektívnosti pre tímy, ktoré už vedia, čo robia.
Ďalšie kroky: Ako sa rozhodnúť
Predtým, ako sa rozhodnete, prejdite si tento kontrolný zoznam:
- Urobte si prehľad o vašich interných kapacitách: Koľko hodín týždenne môže váš tím reálne investovať do SEO? Nie to, čo by bolo teoreticky možné – ale to, čo sa skutočne stane, keď sú traja ľudia naraz chorí alebo sa blíži spustenie produktu.
- Získajte tri ponuky od agentúr a výslovne sa opýtajte: Čo je zahrnuté v retainerovi, čo stojí navyše? Kto implementuje odporúčania? Aké nástroje používate, získam prístup? Čo sa stane s dátami, keď ukončíme zmluvu?
- Otestujte si nástroje sami: Semrush a Ahrefs ponúkajú skúšobné verzie. Investujte dva dni, aby ste pochopili rozhrania – ak vám po štyroch hodinách praská hlava, je to signál, že potrebujete externú pomoc.
- Prepočítajte si vlastný scenár – s reálnymi hodinovými sadzbami vášho tímu, nie s priemernými hodnotami. Ak váš marketingový manažér stojí 75 €/hodinu (celkové náklady), náklady príležitosti vyzerajú inak ako pri 45 €.
- Definujte metriky úspešnosti a body pre kontrolu: Po šiestich mesiacoch urobíte kontrolný bod – bez ohľadu na to, aký model si vyberiete. Ak sa pozície nezlepšujú alebo náklady explodujú, musíte byť schopní zmeniť smer.
A posledná rada: Vyhnite sa chybe, že budete SEO považovať za čisto taktickú záležitosť. Či už agentúra, nástroje alebo automatizácia – všetky tri cesty fungujú len vtedy, ak niekto vo vašej spoločnosti prevezme strategickú zodpovednosť, stanoví priority a porovná výsledky s obchodnými cieľmi. Bez tohto vlastníka bude aj tá najlepšia pipeline len produkovať dáta, ktoré nikto nevyužíva.
Ďalší krok: Chcete implementovať zmeny v súlade s GDPR bez toho, aby ste sa sami museli prebíjať cenníkmi a detailmi migrácie? Blck Alpaca vytvára takéto nastavenia ako projekt za pevnú cenu – pozrite si integráciu AI agenta alebo priamo začnite projekt.
Naposledy aktualizované: augusta 2026
Blck Alpaca je viedenská agentúra pre automatizáciu marketingu pomocou AI, špecializujúca sa na dátami riadený marketing, vlastných AI agentov a podnikovú automatizáciu pracovných tokov pre firmy v regióne DACH.
Ďalšie články
Objavte viac poznatkov z nášho blogu
Nezmeškajte žiadne novinky
Prihlás sa na náš newsletter a získaj AI & marketing trendy priamo do schránky.


