Facebook marketing, X a Threads: aká rola zostáva v B2B
Otvorí chat s pripraveným promptom.
Facebook marketing už v B2B v regióne DACH v roku 2026 nie je kanálom na budovanie organickej komunity, ale paid a retargetingovou plochou pre staršie cieľové skupiny. X má v benchmarkoch Socialinsideru najnižší engagement zo všetkých analyzovaných platforiem a unesie už len komunikáciu v reálnom čase a vzťahy s médiami, Threads je vďaka prepojeniu s Instagramom test s takmer nulovou dodatočnou náročnosťou, ale bez spoľahlivého dosahu v DACH.
Key Takeaways
- Facebook v Nemecku stráca používateľov a s 31 percentami týždenného dosahu podľa štúdie ARD/ZDF-Medienstudie 2025 je napriek tomu druhou najpoužívanejšou platformou: základňa sa zmenšuje, ale stále je veľká.
- Organický dosah Facebooku už neunesie žiadny B2B program, engagement rate sa u Socialinsideru pohybuje v desatinách percenta a hodnota kanála leží takmer výlučne v paid vrstve.
- X vykazuje pre Nemecko 19,0 milióna ad reach, plus 20,7 percenta oproti predchádzajúcemu roku, no hodnota pochádza z reklamných dát samotného X a hodí sa len ako horná hranica.
- Threads narástol globálne na 500 miliónov mesačne aktívnych používateľov a v Nemecku je s 5 percentami týždenného využívania na ôsmom mieste, oficiálne nemecké absolútne číslo Meta nezverejňuje.
- Ad reach, týždenné využívanie z prieskumov a oficiálne MAU sú tri rôzne typy čísel a nikdy nesmú stáť v tom istom rebríčku.
- Model Pay or Consent od Mety je predmetom konania Európskej komisie podľa DMA, záväzok z decembra 2025 pravdepodobne zmení dátový základ pre personalizované cieľové skupiny od roku 2026.
- Najpoctivejšie rozpočtové rozhodnutie pre všetky tri kanály znie: čas na správu zredukovať na monitoring a reakcie, mediálny rozpočet držať len tam, kde existuje merateľná retargetingová alebo dosahová funkcia.
Facebook, X a Threads sa vo firmách v regióne DACH väčšinou ocitnú v tom istom bode programu: kanály, ktoré pred rokmi niekto založil a odvtedy ich nikto vážne neprehodnotil. Patria k sebe aj pri rozhodovaní, lebo pri všetkých troch zostáva otvorená tá istá otázka: za čo sa tu ešte platí a koľko času na správu sa oplatí vynaložiť.
Krátka odpoveď k stavu z augusta 2026: Facebook zostáva ako paid a retargetingová plocha, X sa zmenšuje na komunikáciu v reálnom čase a vzťahy s médiami, Threads je test s náročnosťou blízkou nule. Budovanie organickej komunity neodôvodní vlastnú redakčnú kapacitu ani na jednom z tých troch kanálov.
Skôr než začnete porovnávať: rozlíšte tri typy čísel
Najdrahšia chyba v týchto diskusiách sa stane ešte pred prvým argumentom. V prezentáciách stoja vedľa seba hodnoty ad reach, dáta z prieskumov o týždennom využívaní a oficiálne čísla MAU z kvartálnych správ, akoby boli porovnateľné. Ad reach je odhad adresovateľných účtov z reklamných nástrojov platformy. Týždenné využívanie je reprezentatívna sebavýpoveď. MAU je definícia vnútri platformy, ktorú si firma stanovuje sama. Kto z toho postaví rebríček, nemeria nič. Čistý základ na to nájdete v prehľade o využívaní sociálnych sietí v Nemecku a DACH.
Pri X sa pridáva druhý problém. Nemecká hodnota pochádza z reklamných dát samotného X a medziročne sa pohla o viac než 20 percent. Pre plánovanie je nanajvýš hornou hranicou.
Facebook marketing: zmenšujúca sa základňa, fungujúca paid vrstva
DataReportal uvádza pre Nemecko 22,8 milióna dosiahnuteľných facebookových účtov ku koncu roka 2025, teda mínus 11,5 percenta oproti predchádzajúcemu roku. Messenger stráca rýchlejšie, mínus 18,2 percenta na 9,9 milióna. Zároveň Facebook v štúdii ARD/ZDF-Medienstudie 2025 s 31 percentami týždenného dosahu zostáva druhou najpoužívanejšou platformou v Nemecku, za Instagramom. Platí oboje naraz: základňa sa zmenšuje a stále je druhá najväčšia v krajine.
Pri mladších je smer jednoznačný. V Rakúsku podľa prieskumu Jugend-Internet-Monitor 2025 od Saferinternet.at používa Facebook už len 20 percent 11- až 17-ročných, o osem percentuálnych bodov menej než rok predtým. Facebook sa v regióne DACH stal kanálom pre starších a to je jediná definícia cieľovej skupiny, s ktorou sa tu ešte dá plánovať.
Organicky už kanál neunesie nič. Socialinsider meria pre Facebook priemernú engagement rate 0,15 percenta, ktorá do štvrtého kvartálu 2025 klesla na 0,13 percenta; iba čisté statusové príspevky sa dostanú na 0,20 percenta. Emplifi uvádza za Q1 2024 až Q4 2025 medián 1,4 až 2,5 percenta, pretože tam stojí v menovateli iná veličina. Ten rozdiel nie je vecným rozporom. Ukazuje, že engagement benchmarky sú porovnateľné len v rámci jedného zdroja. Obidva datasety sú globálne, nie špecifické pre DACH.
Čo drží Facebook v setupe, je paid vrstva. Suita Advantage+ od Mety automatizuje cieľové skupiny a umiestnenia natoľko, že skutočnou riadiacou veličinou sa stáva kvalita kreatívy. Tinuiti z dát amerických klientov uvádza, že Advantage+ Shopping tvoril medzi Thanksgivingom a Cyber Mondayom 2025 33 percent celého Meta spendu v retaile a e-commerce, po 26 percentách rok predtým. Je to obchodný signál z USA a nie B2B číslo, ukazuje však, kam sa rozpočty vo svete Mety presúvajú. Ako túto automatizáciu rozumne ohraničiť namiesto toho, aby ste jej prenechali celý rozpočet, nájdete v pilieri o paid social a performance marketingu.
X: rastúci ad reach na papieri, najnižší engagement v praxi
X vykazuje pre Nemecko 19,0 milióna ad reach, plus 20,7 percenta. Zároveň je to hodnota, ktorej sa dá veriť najmenej, pretože pochádza z reklamných nástrojov samotného X. V prieskume ARD/ZDF je X na 8 percentách týždenného využívania, na šiestom mieste, za Snapchatom a Pinterestom.
Stránka engagementu je jednoznačnejšia než stránka dosahu. Socialinsider meria pre X pokles z 0,13 percenta na začiatku roka 2025 na 0,10 percenta, teda najnižšiu mieru zo všetkých analyzovaných platforiem, v ročnom priemere 0,12 percenta. Rival IQ za rok 2025 uvádza mínus 48 percent medziročne, najsilnejší prepad zo všetkých platforiem v jeho datasete. Obidve zisťovania sú globálne.
K tomu sa pridáva otázka nákladov, ktorú si mnohé tímy všimnú až pri toolingu. X API účtuje pay-per-use od 0,001 amerického dolára za vlastný read a 0,20 amerického dolára za príspevok s URL, vytvorenie príspevku bez odkazu stojí 0,015 amerického dolára; ceny sa môžu meniť. Pre monitorovací setup je to únosné, pri automatizovanom publikovaní cez viacero účtov sa to nasčítava. Porovnanie s ostatnými platformami nájdete v článku o API sociálnych sietí, prístupe, limitoch a nákladoch.
X sa naďalej hodí na témy v reálnom čase, kontakty s tlačou a médiami, technické komunity a statusové hlásenia pri výpadkoch. Pre plánovateľný dosah, distribúciu obsahu a generovanie leadov kanál odpadá, pretože engagement v desatinách percenta neunesie distribúciu a nemecké číslo o dosahu je na plánovanie príliš neisté.
Threads: globálne veľký, v Nemecku na ôsmom mieste
Threads je jediný z tých troch kanálov, pri ktorom popri číslach platformy existuje aj nezávislé meranie tretej strany. Meta v júni 2026 ohlásila 500 miliónov mesačne aktívnych používateľov, v kvartálnej správe za tretí kvartál 2025 to bolo 150 miliónov denne aktívnych používateľov. Obidva údaje pochádzajú od samotnej Mety. Similarweb nezávisle od toho meria za január 2026 približne 141,5 milióna mobilných denných používateľov oproti približne 125 miliónom pri X, Threads tak X na mobile predbehol.
V Nemecku to vyzerá inak. Štúdia ARD/ZDF-Medienstudie 2025 meria pre Threads 5 percent týždenného využívania, u 14- až 29-ročných 11 percent, to je ôsme miesto. Oficiálne nemecké absolútne číslo neexistuje, Meta pre Threads nezverejňuje hodnoty za jednotlivé krajiny. Kto vám nejaké uvedie, odhadol ho.
Od januára 2026 Meta uvádza Threads Ads celosvetovo, bez uvedených trhových výnimiek; DACH je tým podľa všetkého pokrytý. Pragmatický postup: účet založiť cez existujúci instagramový profil, zrkadliť existujúce textové obsahy, tri mesiace pozorovať. Ak sa pritom nič nestane, nestojí vás to nič okrem rozhodnutia. Pre niky mimo sveta Mety sa oplatí pozrieť na alternatívne sociálne siete v regióne DACH.
Tri kanály v priamom porovnaní
Platforma | Rádovo DE (koniec 2025) | Typ čísla | Týždenné využívanie DE 2025 | Engagement (globálne) | Rola v B2B |
|---|---|---|---|---|---|
22,8 mil., mínus 11,5 % | ad reach (DataReportal) | 31 %, 2. miesto | 0,13 až 0,15 % (Socialinsider) | paid dosah a retargeting, staršie cieľové skupiny | |
X | 19,0 mil., plus 20,7 %, horná hranica | ad reach z reklamných dát samotného X | 8 %, 6. miesto | 0,10 až 0,12 % (Socialinsider) | reálny čas, tlač, krízová komunikácia |
Threads | žiadne oficiálne číslo pre DE | globálne 500 mil. MAU (Meta) | 5 %, 8. miesto | žiadny spoľahlivý benchmark | low-cost test cez Instagram |
Najdôležitejší je stĺpec s typom čísla. Bráni tomu, aby niekto z 22,8 milióna a 500 miliónov odvodil výrok o relevancii v Rakúsku alebo vo Švajčiarsku.
Čo to znamená pre váš rozpočet
Kanál | Ponechať, ak | Zmraziť, ak | Reálna náročnosť |
|---|---|---|---|
staršia cieľová skupina, podiel e-commerce alebo existujúce retargetingové skupiny v Mete | nie je k dispozícii mediálny rozpočet a stránka sa spravuje čisto organicky | paid setup plus reakcie na správy, žiadny redakčný plán | |
X | tlač, verejný sektor, developerské publikum alebo komunikácia výpadkov v obchodnom modeli | jediným cieľom účtu je generovanie leadov | monitoring plus príležitostné publikovanie |
Threads | Instagram sa aj tak spravuje a obsah sa dá prevziať | Instagram nikto nespravuje | minúty týždenne, žiadny vlastný plán |
Ako pravidlo z praxe: kanál bez mediálneho rozpočtu a bez definovaného dôvodu na komunikáciu nepotrebuje redakčný plán, ale človeka, ktorý raz týždenne pozrie do doručenej pošty. To je poctivé priradenie nákladov. Pol dňa redakčnej práce týždenne za 0,13 percenta engagementu je najdrahšia položka v mnohých social rozpočtoch, pretože sa nikde neobjaví ako náklad. Len čo mediálny rozpočet paralelne ťahá viacero kanálov, oplatí sa rozdeľovanie podľa pravidiel namiesto ročného plánu v tabuľke; ako sa to dá čiastočne zautomatizovať, nájdete pri budget allocation agents pre paid ads.
Regulácia: čo pri Mete a X v roku 2026 pribúda
Model Pay or Consent od Mety je predmetom konania Európskej komisie podľa Digital Markets Act. V decembri 2025 sa Meta zaviazala, že používateľom v EÚ od januára 2026 ponúkne možnosť s menším rozsahom osobných údajov a obmedzenou personalizovanou reklamou. Pre zadávateľov reklamy to podľa nášho odhadu znamená menšie a menej presné custom audiences, rádový rozsah sa momentálne plánovať nedá. Kto si retargetingové skupiny píše do ročného plánu ako pevnú veličinu, ten ich od prvého kvartálu 2026 radšej premeriava mesačne, namiesto toho, aby ich raz nastavil a potom už len reportoval.
Popri tom platia bežné povinnosti, ktoré sa týkajú každého z tých troch profilov: povinnosť uvádzať impresum na firemných profiloch podľa DDG a Medienstaatsvertrag v Nemecku, podľa ECG a mediálneho zákona v Rakúsku, označovanie reklamy podľa UWG, povinnosti podľa DSA na strane platformy a povinnosti transparentnosti podľa EU AI Act pre syntetický obsah od 2. augusta 2026. Dve z nich sa pravidelne podceňujú. Povinnosť označenia podľa § 5a UWG platí už pri protiplnení alebo pri reklamnom presahu a zodpovednosť podľa § 8 ods. 2 UWG dopadá aj na objednávajúcu firmu, nielen na creatora alebo agentúru. Pre švajčiarske cieľové skupiny sa pridáva revidovaný zákon o ochrane údajov, ktorý kladie vlastné požiadavky na spracúvanie údajov a nevybaví sa automaticky súhlasom podľa GDPR. Toto všetko nenahrádza právne posúdenie, obzvlášť nie pre špecifiká v Rakúsku a vo Švajčiarsku.
Typické chyby
Kanál úplne zmazať: Zmazaný facebookový profil zahodí názov značky a históriu hodnotení. Zmrazený profil s aktuálnym impresom a odkazom na aktívne kanály nestojí nič a zabráni zámenám.
Čísla o dosahu čítať ako dôkaz o cieľovej skupine: 22,8 milióna dosiahnuteľných facebookových účtov v Nemecku nie je 22,8 milióna rozhodovateľov. Otázka vždy znie, koľko ľudí z vášho cieľového segmentu v tom čísle je, a na to odpovie len kampaňový manažér, nie trhová štúdia.
Spustiť Threads s vlastným redakčným plánom: Tým sa test s nulovými nákladmi zmení na projekt s reportovacou povinnosťou. Ak Threads potrebuje vlastný plán, aby fungoval, pre vás nefunguje.
Porovnávať engagement rate medzi zdrojmi: Socialinsider, Emplifi a Rival IQ počítajú s odlišnými menovateľmi. Stanovte si cieľ v rámci jedného zdroja alebo oproti vlastnému predchádzajúcemu obdobiu, nikdy nie oproti benchmarku z inej štúdie.
Podľa čoho sa o šesť mesiacov rozhodnete znova
Na prehodnotenie stačia tri signály. Po prvé: prichádza z Facebook Paid ešte retargetingový objem, alebo veľkosti audiences po zmene podľa DMA spadli pod hranicu, od ktorej kampane vôbec doručujú? Po druhé: vyvoláva X ešte reakcie z tlače alebo od odborného publika, alebo tam už postujú len boty a konkurenti? Po tretie: ukazuje Threads vo vašich vlastných instagramových insights vôbec merateľné odkazy, alebo tam zostávajú nuly?
Pri každej z tých troch otázok si vopred určite, aká hodnota znamená áno: minimálna veľkosť retargetingovej audience, počet reakcií z tlače alebo od odborného publika za kvartál, jeden merateľný odkaz z Threads. Bez tejto hranice sa prehodnotenie stane vecou vkusu a kanál zostane v pláne zo zvyku. Pri X patrí do toho istého rozhodnutia aj nákladová stránka: ak monitoring alebo publikovanie bežia cez API, leží faktúra za posledný polrok na stole vedľa čísel o reakciách.
Kto na tieto tri otázky odpovie dvakrát do roka, nepotrebuje principiálnu debatu o hodnote Facebook marketingu. Čísla rozhodnú rýchlejšie než akýkoľvek názor v miestnosti.
Údaje a štatistiky
Facebook Deutschland: 22,8 Mio. Nutzer Ende 2025, minus 11,5 % gegenüber dem Vorjahr
DataReportal Digital 2026: Germany (2025)Facebook Messenger Deutschland: 9,9 Mio. Nutzer, minus 18,2 % YoY
DataReportal Digital 2026: Germany (2025)Facebook Deutschland: 31 % wöchentliche Nutzung ab 14 Jahren, Rang 2 hinter Instagram
ARD/ZDF-Medienstudie 2025 (Media Perspektiven 31/2025) (2025)Facebook-Engagement global: 0,15 % Durchschnitt, Rückgang auf 0,13 % im vierten Quartal 2025, Status-Posts 0,20 %
Socialinsider Social Media Benchmarks 2026 (2026)Facebook-Engagement global: Median 1,4 bis 2,5 % zwischen Q1 2024 und Q4 2025 (abweichender Nenner)
Emplifi 2026 (2026)Advantage+ Shopping: 33 % des Meta-Retail- und E-Commerce-Spends zwischen Thanksgiving und Cyber Monday 2025, nach 26 % im Vorjahr (US-Daten)
Tinuiti Black Friday Cyber Monday Recap (2025)X Deutschland: 19,0 Mio. Ad Reach Ende 2025, plus 20,7 % YoY (X-eigene Werbedaten, als Obergrenze zu lesen)
DataReportal Digital 2026: Germany (2025)X Deutschland: 8 % wöchentliche Nutzung ab 14 Jahren, Rang 6
ARD/ZDF-Medienstudie 2025 (Media Perspektiven 31/2025) (2025)X-Engagement global: Rückgang von 0,13 % Anfang 2025 auf 0,10 %, Jahresschnitt 0,12 %, niedrigster Wert aller analysierten Plattformen
Socialinsider Social Media Benchmarks 2026 (2026)X-Engagement: minus 48 % im Jahresvergleich, stärkster Rückgang aller Plattformen im Datensatz
Rival IQ Social Media Industry Benchmark Report 2025 (2025)X-API-Preise: 0,001 USD pro eigenem Read, 0,015 USD pro erstelltem Post, 0,20 USD pro Post mit URL
X Developer Platform (API Pricing) (2026)Threads: 500 Mio. monatlich aktive Nutzer (Juni 2026)
Meta Newsroom (2026)Threads: 150 Mio. täglich aktive Nutzer (Quartalsbericht Q3 2025)
Meta Q3-2025-Earnings (via Social Media Today) (2025)Threads: rund 141,5 Mio. mobile Tagesnutzer gegenüber rund 125 Mio. bei X (Januar 2026)
Similarweb (via TechCrunch) (2026)Threads Deutschland: 5 % wöchentliche Nutzung (14 bis 29 Jahre: 11 %), Rang 8
ARD/ZDF-Medienstudie 2025 (Media Perspektiven 31/2025) (2025)Österreich: 20 % der 11- bis 17-Jährigen nutzen Facebook, minus 8 Prozentpunkte gegenüber 2024
Saferinternet.at Jugend-Internet-Monitor 2025 (2025)Meta sagt im Dezember 2025 zu, EU-Nutzern ab Januar 2026 eine Option mit weniger personenbezogenen Daten und eingeschränkter personalisierter Werbung anzubieten (DMA-Verfahren)
Europäische Kommission, Digital Markets Act (2025)Často kladené otázky
Oplatí sa Facebook marketing v roku 2026 ešte v B2B?
Koľko používateľov má Facebook v Nemecku?
Koľko používateľov má X v Nemecku?
Je Twitter, respektíve X, pre firmy ešte relevantný?
Oplatí sa Threads firmám v regióne DACH?
Koľko organického dosahu má Facebook ešte?
Čo znamená model Pay or Consent od Mety pre zadávateľov reklamy?
Ísť hlbšie?
Získajte nové analýzy priamo do schránky, alebo sa pozrite, ako tieto poznatky nasadzujeme pre firmy.