Preskočiť na obsah
1.1Pokročilý11 min

Organický dosah na sociálnych sieťach: benchmarky a pay-to-play

Blck Alpaca
Zhrnúť pomocou AIChatGPTClaudePerplexity

Otvorí chat s pripraveným promptom.

Definition

Organický dosah je počet ľudí, ktorých príspevok zasiahne bez plateného posilnenia. V roku 2026 štrukturálne klesol na všetkých veľkých platformách okrem TikToku: Instagram stráca 24 % engagementu medziročne (Socialinsider), organický dosah LinkedIn Company Pages klesol od roku 2024 o 60 až 66 % (sekundárna analýza Sprout Social Index Q1 2026). Facebook Pages sú s 1,3 % engagementu (Hootsuite) na nízkej úrovni, a keďže vysoké hodnoty engagementu dosahujú už len TikTok a osobné profily na LinkedIne, media budget patrí ako pevná položka do každého plánovania sociálnych sietí.

Key Takeaways

  • Instagram má podľa Socialinsider 2026 priemernú engagement rate 0,48 %, teda o 24 % menej než v predchádzajúcom roku, pričom celkový prehľad toho istého poskytovateľa uvádza výrazne menší pokles; statické obrázky (0,37 %) jasne zaostávajú za carouselmi (0,55 %) a Reels (0,52 %).
  • LinkedIn Company Pages stratili podľa sekundárnych analýz Sprout Social Index Q1 2026 medzi rokom 2024 a začiatkom roka 2026 60 až 66 % organického dosahu, zatiaľ čo osobné profily s približne 4,7 % mediánového engagementu jasne vedú nad Pages (1 až 2 %).
  • Facebookové business pages dosahujú podľa Hootsuite 2026 v priemere 1,3 % engagementu (interakcie na followera a príspevok), Socialinsider meria by Followers dokonca len 0,15 %.
  • TikTok je jediná veľká platforma s rastúcim engagementom: 3,73 % by Followers, plus 49 % medziročne (Socialinsider 2026), poháňané o 45 % vyšším počtom shares na príspevok.
  • Benchmarky engagementu a dosahu od rôznych poskytovateľov nie sú pre odlišné základy výpočtu porovnateľné; použite jeden zdroj, jednu definíciu a porovnávajte sa predovšetkým s vlastnými minuloročnými hodnotami.
  • Erózia má tri štrukturálne príčiny (nasýtenie trhu, interest graph namiesto follower graph, reklamný obchodný model platforiem) a nezvráti sa; media budget preto patrí ako pevná položka do každého plánovania sociálnych sietí.
  • Ako orientačné pravidlo platí: ak dosah LinkedIn Company Page na followerov trvalo klesne pod 1,5 %, presuňte organickú distribúciu úplne na osobné profily.

Organický dosah 2026: čo benchmarky naozaj hovoria

Otázka, koľko organického dosahu ešte firemný účet v roku 2026 dostane, má nepríjemnú odpoveď: málo, a menej než vlani. Platí to pre všetky veľké platformy, s jednou výnimkou (TikTok) a jedným dôležitým rozlíšením (osobné profily na LinkedIne). Kto plánuje rozpočty na budúci rok, potrebuje aktuálne čísla pre každú platformu.

Poznámka k metodike na úvod, pretože rozhoduje o zmysle a nezmysle každej debaty o benchmarkoch: „dosah“ a „engagement rate“ sa u jednotlivých poskytovateľov počítajú rôzne. Interakcie delené followermi dávajú iné hodnoty než interakcie delené impresiami alebo zasiahnutými používateľmi. Čísla v tomto článku sú preto vždy uvedené so zdrojom a základom výpočtu. Nikdy neporovnávajte hodnoty z dvoch zdrojov s odlišnou metodikou. Ktorá definícia platí interne, patrí raz písomne zafixovať a zavesiť do KPI kaskády; ako ju postavíte, nájdete v článku o koncepte sociálnych médií.

Platforma po platforme: kde dosah stojí

Nasledujúca tabuľka zhŕňa najaktuálnejšie dostupné zisťovania, stav august 2026. Dátové stavy sa medzi riadkami líšia: hodnoty Hootsuite pochádzajú zo 17. júna 2026, hodnoty pre Instagram z 20. februára 2026, ostatné hodnoty Socialinsider zo 16. januára 2026. Všetky hodnoty sú zisťované medzinárodne, nie špecificky pre DACH.

Platforma

Ukazovateľ (základ výpočtu)

Hodnota

Trend

Zdroj

Facebook

Engagement rate (interakcie ÷ followeri na príspevok)

1,3 % priemer, rozpätie 0,8 % až 2,2 % podľa odvetvia

medziročné porovnanie neuvedené

Hootsuite 2026

Facebook

Engagement by Followers

0,15 %

najnižšia hodnota v porovnaní platforiem

Socialinsider 2026

Instagram

Engagement rate (by Followers)

0,48 %

mínus 24 % YoY (u poskytovateľa nekonzistentné)

Socialinsider 2026

LinkedIn Company Page

Engagement (medián)

1 až 2 %

organický dosah mínus 60 až 66 % (2024 až začiatok 2026)

Sprout Social Index Q1 2026 (sekundárna analýza)

LinkedIn osobný profil

Engagement (medián)

cca 4,7 %

rastie relatívne voči Pages

Sprout Social Index Q1 2026 (sekundárna analýza)

TikTok

Engagement by Followers

3,73 %

plus 49 % YoY

Socialinsider 2026

X

Engagement by Followers

0,12 %

nízky

Socialinsider 2026

Facebook: business pages v základnom šume

Facebook je platforma, na ktorej beží erózia najdlhšie. Hootsuite meria pre business pages priemernú engagement rate 1,3 % naprieč všetkými odvetviami, počítanú ako interakcie delené followermi na príspevok. Rozpätie siaha od 0,8 % v oblasti médií a zábavy po 2,2 % v sektore vzdelávania. Medziročné porovnanie tam chýba, hodnota teda opisuje úroveň, nie pokles. Socialinsider prichádza s iným dátovým základom (70 mil. príspevkov, engagement by Followers) na len 0,15 % pre Facebook a 0,12 % pre X, najnižšie hodnoty zo všetkých skúmaných platforiem.

Na zaradenie pre trh DACH: podľa DataReportal „Digital 2026: Germany“ je reklamný dosah Facebooku v Nemecku na úrovni 22,8 mil., teda o 11,5 % nižšie než vlani. Platforma stráca používateľov a zároveň organické zobrazovanie. Pre B2B firmu má facebooková stránka v roku 2026 zmysel ako kanál prítomnosti a zákazníckeho servisu. Dosah dodáva takmer už len platený.

Instagram: dosah klesá, rozhodujú formáty

Pokles na Instagrame sa dá vyčísliť. Socialinsider uvádza za rok 2025 priemernú engagement rate 0,48 %, čo je pokles o 24 % oproti predchádzajúcemu roku, na základe 35 mil. príspevkov z približne 447 600 účtov. Podľa formátu to vyzerá takto: carousely 0,55 %, Reels 0,52 %, statické obrázky 0,37 %. Statické obrázky stratili oproti predchádzajúcemu roku 17 %.

Patrí k tomu jedno obmedzenie: celkový prehľad benchmarkov toho istého poskytovateľa uvádza za rovnaké obdobie pokles z 0,50 % na 0,48 %, teda výrazne menší než mínus 24 %. Rozpor nie je vyriešený. Berte 24 % ako smer, nie ako presnú hodnotu.

Dôsledok pre plánovanie obsahu: samostatný obrázok vo feede je ako formát na dosah na konci. Carousely a Reels ležia jasne vyššie a rozdiel je dosť veľký na to, aby sa podľa neho riadili produkčné rozhodnutia. Ktoré signály (watch time, sends, saves) Instagram na zobrazovanie konkrétne používa, vysvetľuje oblasť Algoritmy sociálnych sietí a distribúcia.

V Nemecku zostáva Instagram podľa štúdie ARD/ZDF-Medienstudie 2025 so 40 % týždenného dosahu najpoužívanejšou sociálnou platformou, prvýkrát však stráca u mladších používateľov. Cieľová skupina tam teda je. Zasiahnuť ju stojí organicky viac úsilia na kontakt než kedykoľvek predtým.

LinkedIn: Company Page stráca, profil získava

LinkedIn je pre B2B v priestore DACH relevantný kanál a erózia je tu zdokumentovaná najdramatickejšie. LinkedIn Algorithm Insights Report 2025 od Richarda van der Bloma ukazuje na základe vyše 1,8 mil. analyzovaných príspevkov prepad organického dosahu o takmer 50 %. Agorapulse z toho istého materiálu zhŕňa views mínus 50 %, engagement mínus 25 % a rast followerov mínus 59 %. Dôležité: ide o sekundárnu analýzu konzultanta, nie o údaj platformy, a nie je nezávisle replikovaná. Ako smer je však konzistentná so všetkými ostatnými dostupnými dátami.

Rozdelenie medzi firemnou stránkou a osobou je kľúčové zistenie o LinkedIne v roku 2026. Podľa sekundárnych analýz Sprout Social Index Q1 2026 je mediánový engagement osobných profilov na úrovni približne 4,7 %, pri Company Pages 1 až 2 %. Tá istá analýza uvádza podiel na feede približne 65 % pre osobné profily a približne 5 % pre Company Pages. Organický dosah stránok klesol medzi rokom 2024 a začiatkom roka 2026 o 60 až 66 %.

Často citovaným číslom je dosah Company Pages na followerov na úrovni približne 1,6 %. Koluje ako odhad odvetvia po agentúrnych blogoch bez toho, aby ho uvádzala niektorá z veľkých benchmarkových štúdií. Berte ho ako rádovú veličinu, nie ako nameranú hodnotu.

LinkedIn zároveň v Nemecku rastie: DataReportal uvádza 24,0 mil. členov, plus 20 % oproti predchádzajúcemu roku (registrovaní členovia, nie mesačne aktívni používatelia). Pre Rakúsko vykazuje DataReportal 2,70 mil. členov, NapoleonCat prichádza za december 2025 na 3,01 mil. Viac používateľov, menej dosahu na firemnú stránku: platforma systematicky presúva zobrazovanie k osobám. Čo to znamená pre obsah od zakladateľov a zamestnancov, nájdete v článku o korporátnych influenceroch a employee advocacy.

TikTok: výnimka, s háčikom

TikTok je jediná veľká platforma, ktorej engagement v roku 2025 stúpol. Socialinsider meria 3,73 % engagementu by Followers, po 2,50 % v roku 2024, teda plus 49 %, poháňané o 45 % vyšším počtom shares na príspevok. Pozor na základ výpočtu: detailná stránka toho istého poskytovateľa pre TikTok počíta by Views a uvádza 4,20 %. Obe čísla sú správne, obe opisujú niečo iné.

Háčik pre B2B firmy v priestore DACH: vysoká viditeľnosť pochádza z interest graph, teda zo zobrazovania nefollowerom podľa tematického záujmu. To odmeňuje videoobsah s vysokou completion rate a trestá všetko, čo vyzerá ako firemný príspevok. Platforma dodáva dosah, ale len pre formát, ktorý mnohé B2B organizácie nedokážu alebo nechcú vyrábať.

YouTube: platený orientačný bod namiesto organického benchmarku

Pre YouTube neexistuje čistý benchmark organického dosahu, ktorý by sa dal porovnať s ostatnými platformami. Ako orientácia pre platenú stranu: priemerná view rate pre YouTube Ads je v roku 2026 na úrovni 26,3 %, po 27,1 % v predchádzajúcom roku, podľa Improvado pre rastúci reklamný inventár a únavu z reklamy. Ide o platenú hodnotu a o organickom zobrazovaní nehovorí nič. Organicky zostáva YouTube vyhľadávacím kanálom: podľa štúdie ARD/ZDF-Medienstudie 2025 používa YouTube týždenne 46 % Nemcov od 14 rokov.

Prečo organický dosah štrukturálne klesá

Pôsobia tri príčiny naraz a ani jedna z nich nezmizne.

Nasýtenie trhu: V Nemecku používa podľa štúdie ARD/ZDF-Medienstudie 2025 sociálne siete minimálne raz týždenne 63 % obyvateľstva od 14 rokov, teda približne 44 mil. ľudí. Rast dosiahol už len 3 percentuálne body, po 8 v predchádzajúcom roku. Používateľská základňa takmer nerastie, počet príspevkov áno. Väčšia ponuka naráža na konštantnú pozornosť.

Interest graph namiesto follower graph: Všetky veľké platformy radia obsah podľa predpokladaného záujmu, nie podľa prepojenia. Vaši followeri už nie sú garantované publikum, ale test audience. Každý príspevok súťaží nanovo, nezávisle od počtu followerov. Mechanika za tým patrí do oblasti algoritmov, tu sa počíta len dôsledok: budovanie followerov ako stratégia dosahu už nefunguje.

Obchodný model platforiem: Organický firemný dosah je pre Metu, LinkedIn a TikTok ušlý obrat. Každá platforma predáva späť ako reklamný produkt ten dosah, ktorý organicky odoberá. Nie je to nehoda algoritmu, ale výnosová logika. Nezvráti sa.

Pay-to-play: dôsledok pre rozpočet

Odvodenie pre plánovanie je jednoznačné: kto plánuje sociálne siete v roku 2026 bez media budgetu, plánuje s dosahom, ktorý nepríde. Švajčiarska štúdia Bernet/ZHAW Social Media Studie Schweiz 2026 ukazuje, ako s tým zaobchádzajú etablované organizácie: prakticky všetky švajčiarske firmy využívajú sociálne siete so stratégiou a pravidelne nasadzujú social ads, aby dosiahli svoje primárne ciele viditeľnosť a dôveru. Paid tam patrí k štandardu.

Neznamená to, že organika je bezcenná. Roly sa posúvajú. Organicky vybavíte testovanie obsahu, komunitu, budovanie dôvery a obsah od zakladateľov či zamestnancov. Obsah musí pritom dodávať hodnotu priamo na platforme, pretože takmer nikto neklikne; je to tá istá logika ako pri zero-click stratégii vo vyhľadávaní. Paid je motorom dosahu a aktivácie. Owned media (newsletter, web) sú kanál, ktorý žiadny update algoritmu nezníži na polovicu. Ako tieto tri roly a earned media vyvážiť proti riziku platformy, opisuje PESO model.

Rozpočtová logika, ktorá z benchmarkov vyplýva:

Testovať organicky, posilňovať platene: Postujte organicky, po niekoľkých dňoch identifikujte obsah s nadpriemernou mierou saves, sends alebo komentárov a media budget nasaďte len naň. Znižuje to náklady na kontakt, pretože neinvestujete do kreatív, ktoré už organicky prepadli.

Platformu voliť podľa ekonomiky dosahu: Na Facebooku je organický firemný dosah prakticky nulový, tam je každý dosah plateným dosahom. Na LinkedIne je organický dosah cez osobné profily ešte dosiahnuteľný, cez Company Pages sotva. Na TikToku je organický dosah možný, ale závisí od formátu. Z toho vyplývajú tri rôzne podiely paid.

Oddeliť brand a aktiváciu: Nasadzovať media budget len do leadových kampaní je najčastejšia chybná alokácia. Deloitte/Duke Fuqua/AMA CMO Survey (via WARC, 2024) ukazuje, že trh sa otočil na 68,8 % performance a 31,2 % brand. Evidencia o dlhodobej efektivite hovorí proti tomuto pomeru. Argumenty a otvorený spor medzi Byronom Sharpom a Binetom/Fieldom nájdete pod Brand vs. Performance Marketing.

Prahové hodnoty pre rozhodnutia

Benchmarky sú užitočné len vtedy, keď spustia rozhodnutie. Tri orientačné pravidlá, ktoré sa v praxi osvedčili (skúsenostné hodnoty, nie výsledky štúdií):

LinkedIn Company Page pod 1,5 % dosahu na followerov: Ak vaša stránka leží niekoľko mesiacov trvalo pod touto hranicou, presuňte organickú distribúciu úplne na osobné profily zakladateľov, vedúcich a odborníkov. Stránka zostáva ako vizitka a základ pre ads, dosah však už nedodáva.

CPM stúpajú niekoľko kvartálov citeľne, kým conversion rate zostáva stabilná: To je signál, že aktivácia sa predražuje, pretože chýba mentálna dostupnosť. Zvýšte podiel brandu namiesto toho, aby ste stále viac tlačili do tých istých performance kampaní.

Organický dosah na príspevok klesne počas dvoch kvartálov pod vlastný minuloročný priemer: Skontrolujte najprv rozloženie formátov (statické obrázky oproti carouselom a videu), potom frekvenciu postovania. Až keď oboje sedí, je odpoveďou media budget. Prekrývať organické problémy plateným dosahom stojí dvakrát.

Typické chyby pri hodnotení dosahu

Miešať zdroje: Držať engagement rate, ktorá delí interakcie followermi, proti takej, ktorá počíta cez impresie alebo cez zasiahnutých používateľov, produkuje niekoľkonásobné rozdiely, ktoré s vaším výkonom nemajú nič spoločné. Vezmite jeden zdroj, jednu definíciu a porovnávajte sa predovšetkým sami so sebou v čase.

Priamo porovnávať čísla platforiem: Hodnoty DataReportal sú sčasti reklamný dosah, čísla LinkedIn sú registrovaní členovia. 24,0 mil. členov LinkedIn v Nemecku nie je 24,0 mil. aktívnych používateľov. Kto z toho odvodzuje potenciál dosahu, LinkedIn systematicky preceňuje.

Followeri ako proxy pre dosah: Za podmienok interest graph hovorí počet followerov o dosahu na príspevok málo. Kúpení followeri situáciu dokonca zhoršujú, pretože riedia test audience, ktorej algoritmus príspevok zobrazí ako prvej.

Čítať pokles ako vlastné zlyhanie: Ak vaša engagement rate na Instagrame klesla o 20 %, leží to v pásme celoplatformového poklesu 24 %. Nie je to dôvod na uspokojenie, ale dôvod správne priradiť príčinu skôr, než zmeníte obsahovú stratégiu alebo agentúru. Porovnávajte pritom rovnaký ukazovateľ: pokles dosahu sa nedá merať engagement rate.

Meranie: ktoré ukazovatele zobrazujú dosah čisto

Na riadenie stačí málo ukazovateľov, konzistentne definovaných:

Dosah na príspevok v percentách followerov: Jediný ukazovateľ, ktorý zviditeľňuje eróziu platformy v čase. Zisťujte ho mesačne ako medián cez všetky príspevky, pretože odľahlé hodnoty skresľujú priemer.

Podiel nefollowerov na dosahu: Ukazuje, či interest graph zobrazuje váš obsah novým ľuďom. Na TikToku a na Instagram Reels by mal byť tento podiel vysoký. Ak nie je, obsahu chýba signál pre odporúčania.

Miera saves a sends: Saves a sends delené dosahom sú v roku 2026 najvýpovednejšie organické signály kvality, pretože ich platformy samy používajú ako ranking faktor.

Podiel paid na celkovom dosahu: Zviditeľňuje realitu pay-to-play v reportingu. Ak tento podiel z kvartálu na kvartál rastie bez toho, aby rástla organická základňa, je to ukazovateľ, ktorý unesie rozpočtový rozhovor s vedením.

Organický dosah je v roku 2026 vzácny, nerovnomerne rozdelený zdroj. Hodnoty engagementu ukazujú, kde ešte vzniká: na TikToku a na osobných profiloch na LinkedIne. Nízky až zanedbateľný je na facebookových stránkach, pri feedových obrázkoch na Instagrame a na LinkedIn Company Pages. Kto to akceptuje, plánuje media budget ako pevnú položku, využíva organiku na test a dôveru a buduje owned media ako poistku. Kto to neakceptuje, budúci rok znovu vysvetľuje, prečo čísla klesli.

Údaje a štatistiky

Facebook-Business-Pages: durchschnittliche Engagement-Rate 1,3 % (Interaktionen ÷ Follower pro Post), Spanne 0,8 % bis 2,2 % je Branche, Stand 17.6.2026

Hootsuite (2026)

Facebook 0,15 %, Instagram 0,48 %, X 0,12 % Engagement by Followers (70 Mio. Posts), Stand 16.1.2026

Socialinsider Social Media Benchmarks 2026 (2026)

Instagram: durchschnittliche Engagement-Rate 0,48 %, minus 24 % YoY; Carousels 0,55 %, Reels 0,52 %, statische Bilder 0,37 % (minus 17 %); Basis 35 Mio. Posts von 447.613 Accounts, Stand 20.2.2026 (die Gesamt-Benchmark-Übersicht desselben Anbieters nennt 0,50 % auf 0,48 %)

Socialinsider Instagram Benchmarks 2026 (2026)

LinkedIn: Median-Engagement persönliche Profile ca. 4,7 % vs. Company Pages 1 bis 2 %; Feed-Anteil ca. 65 % Profile vs. ca. 5 % Pages; organische Page-Reichweite minus 60 bis 66 % (2024 bis Anfang 2026)

Sprout Social Index Q1 2026 (Sekundärauswertung via Blueberry Media) (2026)

LinkedIn: organische Reichweite minus fast 50 %, Basis über 1,8 Mio. analysierte Posts

Richard van der Blom, LinkedIn Algorithm Insights Report 2025 (via Mercer-Mackay) (2025)

LinkedIn: Views minus 50 %, Engagement minus 25 %, Follower-Wachstum minus 59 %

Richard van der Blom, LinkedIn Algorithm Insights Report 2025 (via Agorapulse) (2025)

TikTok: 3,73 % Engagement by Followers (2024: 2,50 %), plus 49 % YoY, Shares pro Post plus 45 %; by Views 4,20 %

Socialinsider Social Media Benchmarks 2026 (2026)

YouTube Ads: durchschnittliche View Rate 26,3 % (2025: 27,1 %)

Improvado, Social Media Benchmarks 2026 (2026)

Deutschland: 63 % der Bevölkerung ab 14 nutzen mindestens wöchentlich Social Media (ca. 44 Mio.), Wachstum nur noch plus 3 Prozentpunkte (Vorjahr plus 8); Instagram 40 % Wochenreichweite; YouTube 46 % wöchentliche Nutzung

ARD/ZDF-Medienstudie 2025 (2025)

Deutschland: Facebook-Werbereichweite 22,8 Mio. (minus 11,5 % YoY); LinkedIn 24,0 Mio. Mitglieder (plus 20 % YoY, registrierte Mitglieder)

DataReportal / Meltwater, Digital 2026: Germany (2026)

Österreich: LinkedIn 2,70 Mio. Mitglieder

DataReportal, Digital 2025: Austria (2025)

Österreich: LinkedIn 3,01 Mio. Nutzer (33,5 % der Bevölkerung), Stand Dezember 2025

NapoleonCat, Social Media Users in Austria (2025)

Schweiz: praktisch alle Unternehmen und Organisationen nutzen Social Media strategisch; primäre Ziele Sichtbarkeit und Vertrauen, dafür werden regelmäßig Social Ads geschaltet

Bernet/ZHAW Social Media Studie Schweiz 2026 (2026)

Budgetverteilung 68,8 % Performance / 31,2 % Brand (2024)

Deloitte / Duke Fuqua / AMA CMO Survey via WARC (2024)

Často kladené otázky

Aký organický dosah je na Instagrame v roku 2026 normálny?
Socialinsider meria za rok 2025 priemernú engagement rate 0,48 % (interakcie na followera), o 24 % menej než v predchádzajúcom roku. Podľa formátu dosahujú carousely 0,55 %, Reels 0,52 % a statické obrázky 0,37 %. Celkový prehľad benchmarkov toho istého poskytovateľa však za rovnaké obdobie uvádza len mierny pokles z 0,50 % na 0,48 %. Čistú mieru dosahu v percentách followerov neuvádza ani jedna z veľkých štúdií, preto by ste mali vlastnú hodnotu sledovať mesačne ako medián.
Prečo klesá dosah mojej firemnej stránky na LinkedIne?
LinkedIn systematicky presúva zobrazovanie vo feede k ľuďom: podľa sekundárnych analýz Sprout Social Index Q1 2026 ide približne 65 % feedu osobným profilom a len asi 5 % Company Pages. Organický dosah stránok klesol medzi rokom 2024 a začiatkom roka 2026 o 60 až 66 %. Pokles sa týka všetkých firemných stránok, nielen tej vašej.
Je organický dosah na Facebooku pre firmy ešte relevantný?
Pre dosah takmer nie. Hootsuite meria v roku 2026 v priemere 1,3 % engagementu na príspevok a followera, Socialinsider by Followers len 0,15 %. V Nemecku navyše podľa DataReportal klesol reklamný dosah Facebooku o 11,5 % na 22,8 mil. Facebooková stránka je v roku 2026 kanálom prítomnosti a servisu; dosah na nej je takmer výlučne platený.
Ktorá platforma má v roku 2026 najvyšší organický dosah?
Spoľahlivý benchmark dosahu neuvádza ani jedna z veľkých štúdií, ako priblíženie preto slúži engagement rate. Podľa nej vedie TikTok: Socialinsider meria 3,73 % engagementu by Followers, plus 49 % oproti roku 2024, oproti 0,48 % na Instagrame a 0,15 % na Facebooku. Distribúcia vychádza z interest graph, teda zo zobrazovania nefollowerom podľa tematického záujmu, a predpokladá videoobsah s vysokou completion rate. Pre B2B firmy bez videoprodukcie sa tento potenciál získava ťažko.
Čo znamená pay-to-play v social media marketingu?
Pay-to-play znamená, že podstatný dosah je pre firemné účty dosiahnuteľný už len s media budgetom, pretože platformy obmedzujú organické zobrazovanie a predávajú ho ako reklamný produkt. Organický obsah si zachováva úlohu pre testovanie, komunitu a dôveru; samotný dosah sa platí. Švajčiarska štúdia Bernet/ZHAW 2026 konštatuje, že prakticky všetky švajčiarske organizácie využívajú sociálne siete strategicky a pravidelne na ne nasadzujú social ads.
Koľko media budgetu potrebujem na sociálne siete?
Všeobecne platný podiel neexistuje, pretože ekonomika organického dosahu je na každej platforme iná: na Facebooku je platený prakticky každý dosah, na LinkedIne funguje organika cez osobné profily, na TikToku závisí od formátu. Rozumné je testovať organicky a nasadzovať budget len na obsah, ktorý už vykazuje nadpriemernú mieru saves, sends alebo komentárov. Dbajte okrem toho na oddelenie brandového a aktivačného budgetu.
Prečo sú benchmarky dosahu od rôznych poskytovateľov také odlišné?
Pretože engagement rate má minimálne päť konkurenčných definícií: interakcie delené followermi, dosahom alebo impresiami dávajú pre tú istú platformu úplne odlišné hodnoty. Socialinsider uvádza pre TikTok napríklad 3,73 % by Followers a 4,20 % by Views. Nikdy preto neporovnávajte čísla zo zdrojov s odlišnou metodikou.

Ísť hlbšie?

Získajte nové analýzy priamo do schránky, alebo sa pozrite, ako tieto poznatky nasadzujeme pre firmy.