Aká je dobrá engagement rate? Social media benchmarky 2026
Otvorí chat s pripraveným promptom.
Dobrá engagement rate je hodnota, ktorá leží nad vaším vlastným mediánom za posledné týždne, meraná konštantným vzorcom. Ako orientácia: Socialinsider uvádza pre Instagram v ročnom priemere 2025 engagement rate 0,48 % a v dátovej sade od mája 2024 do mája 2025 reach rate 3,50 %, Buffer pre carousely 6,9 % mediánového engagementu na príspevok. Hodnoty sú zbierané globálne a porovnateľné sú len vtedy, ak sa zhodujú menovateľ, obdobie a dátová sada.
Key Takeaways
- Dobrá engagement rate závisí od platformy, formátu a vzorca; bez výpočtového vzorca za benchmarkom je každé porovnanie bezcenné.
- Socialinsider meria pre Instagram za rok 2025 v priemere 0,48 % engagementu (o 24 % menej než v predchádzajúcom roku) a v dátovej sade od mája 2024 do mája 2025 reach rate 3,50 %; obe hodnoty sú zbierané globálne, nie špecificky pre DACH.
- Engagement by reach je nosnejší výpočet, pretože distribúcia je v roku 2026 do veľkej miery odpojená od počtu sledovateľov.
- Buffer meria najvyššie mediánové hodnoty engagementu pri carouseloch (6,9 %), Reels ležia s 3,3 % vzadu, získavajú však 1,36-násobok dosahu carouselov.
- Pre X stoja vedľa seba 3,6 % (Buffer) a 0,12 % (Socialinsider); rozdiel leží v menovateli, nie v platforme.
- Benchmarkové štúdie ukazujú súvislosti, nie príčiny; hodia sa na kontrolu hodnovernosti, nie ako zadanie cieľa.
- Ako skúsenostná hodnota: najnosnejšou referenciou je váš vlastný kĺzavý medián za posledných 8 až 12 týždňov, oddelene podľa formátu a cieľa.
Väčšina cieľových hodnôt, ktoré kolujú na marketingových poradách, pochádza z blogových článkov, ktorých výpočtový vzorec už nikto nepozná. Ďalej sa posúvajú dvojciferné cieľové hodnoty z éry sledovateľov, keď bol dosah ešte prevažne naviazaný na vlastnú základňu sledovateľov. Ako ďaleko od seba dnes ležia publikované benchmarky, ukazuje X: Buffer uvádza 3,6 % mediánového engagementu na príspevok, Socialinsider pre tú istú platformu 0,12 % engagementu na sledovateľa. Tá istá platforma, dva menovatele, dva rády. Tento článok dodáva rády aj s dátovým základom, aby ste vedeli, ktoré číslo práve porovnávate.
Aká je dobrá engagement rate? Nosné rády
Pre Instagram leží najširšie zdokumentovaný dátový základ u Socialinsideru. Priemerná reach rate leží na 3,50 %, čo je pokles o 12 % oproti predchádzajúcemu roku, merané na príspevkoch od mája 2024 do mája 2025; Facebook sa v tej istej analýze dostáva na 1,65 %. Pri engagemente uvádza Socialinsider za celý rok 2025 priemer 0,48 %, o 24 % menej než v predchádzajúcom roku, počítané cez 35 miliónov príspevkov zo 447 613 účtov. Za druhý kvartál 2026 uvádza tá istá analýza 0,45 %, s klesajúcimi hodnotami naprieč všetkými tromi hlavnými formátmi.
K týmto číslam patria dve obmedzenia. Po prvé sú zbierané globálne. Verejne dostupné benchmarky pre DACH v porovnateľnej veľkosti vzorky neexistujú, pre nemecky hovoriaci priestor vám zostáva len vlastná dátová sada. Po druhé takéto štúdie opisujú súvislosti, nie príčiny. Formát, ktorý v priemere dopadne lepšie, nerobí váš príspevok automaticky úspešnejším.
Prečo je engagement by reach poctivejšia metrika
Výpočet cez sledovateľov predpokladá, že vaši sledovatelia sú cieľovou skupinou vašich príspevkov. To v roku 2026 neplatí už na žiadnej veľkej platforme. Instagram rozlišuje medzi connected reach k vlastnej základni sledovateľov a unconnected reach k príjemcom odporúčaní, a druhá časť rastie. Príspevok, ktorý osloví 40 000 ľudí, z ktorých vás 38 000 nesleduje, vyprodukuje peknú mieru počítanú zo sledovateľov a napriek tomu nehovorí nič o kvalite.
Socialinsider sám argumentuje, že výpočet cez dosah je výpovednejší, pretože meria, aký relevantný bol príspevok pre ľudí, ktorí ho skutočne videli. K tomu sedí, čo šéf Instagramu Adam Mosseri povedal v januári 2025 k váham signálov: pre Social Media Today označil watch time, likes a sends za tri najdôležitejšie ranking signály, pričom sends, teda preposlania cez priamu správu, vážia o niečo viac pri obsahu pre ľudí, ktorí účet nesledujú. Ako signály v rankingu spolupracujú, nájdete v článku o algoritme Instagramu.
Pre váš reporting to znamená: sends a saves na oslovenú osobu patria na prvý list, likes na tretí. Oba signály ukazujú, že niekto považoval obsah za relevantný pre iných alebo na neskôr. Nepríjemný vedľajší efekt je, že práve tieto preposlania končia v súkromných kanáloch a v žiadnom analytickom nástroji sa neobjavia ako zdroj.
Benchmarkové tabuľky podľa platformy s dátovým základom
Nasledujúce tabuľky sú rozdelené podľa menovateľa, pretože reach rate a engagement rate sú odlišné výpočty. Každá hodnota stojí s obdobím zberu a zdrojom. Bez týchto údajov je zoznam benchmarkov zbierkou náhodných čísel.
Metriky dosahu, menovateľ sledovatelia:
Platforma | Metrika | Hodnota | Dátový základ a metodika | Zdroj, stav |
|---|---|---|---|---|
Reach rate | 3,50 % | príspevky od mája 2024 do mája 2025, o 12 % menej než v predchádzajúcom roku | Socialinsider, máj 2025 | |
Reach rate | 1,65 % | tá istá analýza ako pri instagramovej reach rate | Socialinsider, máj 2025 |
Metriky engagementu, menovateľ sa podľa štúdie líši:
Platforma | Metrika a menovateľ | Hodnota | Dátový základ a metodika | Zdroj, stav |
|---|---|---|---|---|
Engagement rate celkovo | 0,48 % | 35 mil. príspevkov zo 447 613 účtov, január až december 2025, o 24 % menej než v predchádzajúcom roku | Socialinsider, február 2026 | |
Engagement rate celkovo, Q2 2026 | 0,45 % | kvartálna hodnota, všetky tri formáty klesajú | Socialinsider, 2026 | |
Threads | Mediánový engagement na príspevok | 6,25 % | medián cez dátovú sadu Buffera | Buffer, október 2025 |
X | Mediánový engagement na príspevok | 3,6 % | tá istá analýza Buffera ako pri Threads | Buffer, október 2025 |
X | Engagement na sledovateľa | 0,12 % | benchmarková dátová sada, menovateľ sledovatelia | Socialinsider, 2026 |
Mediánový engagement osobné profily | približne 4,7 % | indexová analýza, medzinárodná dátová sada | Sprout Social, Q1 2026 | |
Mediánový engagement firemné stránky | 1 až 2 % | tá istá analýza | Sprout Social, Q1 2026 |
Tam, kde zdroj menovateľ neuvádza, platí jeho hodnota len v rámci jeho vlastnej dátovej sady. Oba riadky pre X ukazujú, čo z toho vyplýva. Buffer uvádza pre príspevky na X 3,6 % mediánového engagementu a pre Threads 6,25 %, Socialinsider pre X 0,12 % engagementu na sledovateľa. Obe hodnoty sú pre svoj vlastný výpočet správne a navzájom sú bezcenné. Kto ich postaví vedľa seba do reportu bez uvedenia menovateľa, vyprodukuje diskusiu o ničom.
Opatrnosť je namieste aj v rámci jednej štúdie: analýza Socialinsideru uvádza na inom mieste reach rate 1,20 % pre Facebook namiesto 1,65 %, podľa dátového rezu. Keď citujete benchmark, patria k sebe číslo, dátum a dátová sada, inak o šesť mesiacov citujete číslo, ktoré samotný zdroj už neuvádza.
Odstup na LinkedIne medzi osobným profilom a firemnou stránkou je jediný riadok tabuľky, z ktorého priamo vyplýva rozhodnutie: kto plánuje dosah cez firemnú stránku, štartuje s handicapom, ktorý žiadny redakčný plán nevyrovná. Hodnota od Sprout Social je indexový medián nad medzinárodnou dátovou sadou, nie hodnota pre DACH. Porovnateľné zisťovania pre nemecky hovoriaci priestor nie sú verejné, odstup si musíte prepočítať vo vlastnom účte.
Formáty sa rozptyľujú viac než platformy
Priemer platformy je pre stanovenie cieľa takmer nepoužiteľný, pretože rozpätie medzi formátmi je väčšie než rozpätie medzi platformami. Buffer vyhodnotil viac než štyri milióny príspevkov z vlastného publikačného nástroja, publikované v marci 2026, dátový základ január 2022 až október 2024. Výsledok otáča obvyklé očakávanie: carousely vedú s 6,9 % mediánového engagementu, jednotlivé obrázky ležia s 4,4 % na treťom mieste, Reels s 3,3 % na konci. Pri dosahu sa obraz obracia, Reels oslovia 1,36-násobok osôb oproti carouselom a 2,25-násobok oproti jednotlivým obrázkom.
Formát | Mediánový engagement na príspevok | Umiestnenie u Buffera | Dosah v porovnaní |
|---|---|---|---|
Carousel | 6,9 % |
| referenčná hodnota |
Jednotlivý obrázok | 4,4 % |
| Reels oslovia 2,25-násobok osôb |
Reels | 3,3 % | posledné miesto | Reels oslovia 1,36-násobok osôb oproti carouselom |
Tabuľka nie je úplným rebríčkom: Buffer vedie jednotlivé obrázky výslovne na treťom mieste, medzi carouselom a jednotlivým obrázkom teda leží minimálne ešte jeden formát, pre ktorý nie je publikované žiadne číslo.
Protiklad medzi engagementom a dosahom nie je rozpor, ale otázka cieľa. Reels privádzajú ľudí do kontaktu s účtom, carousely privádzajú k interakcii tých, ktorí už prišli. Kto oba formáty meria proti tej istej cieľovej hodnote, jeden z nich neprávom vypne. K dátovému základu patrí obmedzenie: Buffer vyhodnocuje príspevky, ktoré boli publikované cez jeho vlastný publikačný nástroj. Je to veľká, ale nie reprezentatívna vzorka obsahu na platformách, a obdobie končí v októbri 2024.
Z toho vyplýva praktické pravidlo pre stanovenie cieľov: porovnávajte carousel s carouselom a Reel s Reelom. Reel, ktorý nedosiahne carouselový benchmark vášho účtu, nie je zlý Reel, ale zle porovnaný. Ktorý formát je kedy lepšou voľbou, objasňuje porovnanie Reels a carouselov.
Ktorá metrika sedí ku ktorému cieľu
Benchmarky sú užitočné až vtedy, keď je jasné, ktorá metrika zobrazuje cieľ. Ako orientačná hodnota: jedna vedúca metrika na účet, diagnostické metriky podľa cieľa. Nasledujúce priradenie je odporúčaním postupu, nie zistením zo štúdie.
Cieľ | Vedúca metrika | Diagnostické metriky | Nevhodné |
|---|---|---|---|
Awareness | Reach rate | impresie, unconnected reach | počet sledovateľov |
Consideration | Engagement by reach | saves, sends na dosah, miera návštev profilu, dwell time a watch time, retencia po 3 sekundách | súčet lajkov |
Conversion | Follower conversion rate | kliky na odkaz, leady, serverové conversion eventy | absolútny dosah |
Toto oddelenie má nepohodlný vedľajší efekt: zviditeľňuje, že veľká časť účinku nedorazí merateľne. Preposlania idú cez priame správy a skupiny, klik príde neskôr a priamo. Klasická last click atribúcia pripíše tento obrat inému zdroju. Pre stredne veľké firmy sú namiesto toho praktické otázka na zdroj pozornosti v nákupnom procese a holdout a geo lift testy; media mix modeling potrebuje väčší objem dát, než väčšina firiem v regióne DACH dokáže dodať. Ako sa to dá metodicky čisto nastaviť, patrí do praxe analytiky a merania.
Ako si postavíte jediný benchmark, ktorý sa počíta
Externé benchmarky odpovedajú na otázku, či je váš rád hodnôt hodnoverný. Cieľové hodnoty odvodzujete z vlastných dát. Nasledujúce prahy sú skúsenostné hodnoty z praxe, nie výsledky štúdií.
- Určite obdobie: kĺzavý medián za posledných 8 až 12 týždňov, nie priemer. Jeden vírusový výkyv posunie priemer tak silno, že tri mesiace nikto cieľ nedosiahne.
- Oddeľte podľa formátu: vlastný riadok pre Reel, carousel, jednotlivý obrázok, dokumentový príspevok. Zmiešaná hodnota zakryje presne tie rozdiely, kvôli ktorým meriate.
- Zmrazte menovateľa: jeden vzorec, zdokumentovaný, rovnaký pre všetky kanály. Ak sa menovateľ zmení v polovici roka, časový rad je bezcenný.
- Pásmo namiesto bodového cieľa: definujte pásmo, ako orientačnú hodnotu medián plus 20 % ako dobré a medián mínus 20 % ako prípad na kontrolu. Bodové ciele vyvolávajú diskusie o šume.
- Zapisujte stav: každé číslo v analýze dostane dátum a zdroj dát. Platformy menia definície svojich metrík bez ohlásenia.
Princíp zodpovedá tomu, čo je v optimalizácii pre vyhľadávače už dávno štandardom: relatívny vývoj pred absolútnou hodnotou. Paralela sa oplatí, pozrite SEO KPI a ich logiku metrík.
Typické chyby pri porovnávaní benchmarkov
- Miešanie menovateľov: postaviť hodnoty z dvoch štúdií s odlišným vzorcom do jednej tabuľky. Je to najčastejšia a najdrahšia chyba, pretože zakladá nesprávne priority.
- Čítanie benchmarku ako kauzality: carousely dosahujú v priemere viac engagementu, tak budeme produkovať už len carousely. Štúdie merajú asociáciu, nie účinok, a váš účet nie je priemer.
- Ignorovanie veľkosti účtu: malé účty dosahujú štrukturálne vyššie miery, pretože menovateľ je malý. Porovnanie s účtom koncernu bez veľkostných tried je porovnaním dvoch rôznych vecí.
- Čísla bez stavu: benchmarky z roku 2023 v analýze z roku 2026. Instagram stratil len v medziročnom porovnaní 24 % engagementu, dva roky staré číslo opisuje inú realitu platformy.
- Sledovatelia ako cieľ: počet sledovateľov sa hýbe bez toho, aby sa čokoľvek zmenilo na biznise, a je to metrika, ktorá sa dá najľahšie kúpiť.
Čo to znamená pre váš reporting
Napíšte do každej analýzy dva stĺpce, ktoré väčšina šablón nemá: vzorec a dátum porovnávacej hodnoty. Všetko ostatné z toho vyplýva, pretože so zdokumentovaným vzorcom sa už nedá viesť nesprávna diskusia. A naplánujte hodnotu nanovo, len čo platforma zmení definíciu svojej metriky, čo sa v roku 2026 stane niekoľkokrát ročne. Stav tu uvedených čísel: august 2026.
Údaje a štatistiky
Instagram Reach-Rate im Schnitt 3,50 %, 12 % weniger als im Vorjahr (Beiträge Mai 2024 bis Mai 2025)
Socialinsider (2025)Facebook Reach-Rate im Schnitt 1,65 %
Socialinsider (2025)Facebook Reach-Rate von 1,20 % als abweichender Wert derselben Auswertung, abhängig vom Datenschnitt
Socialinsider (2025)Instagram Engagement-Rate 0,48 % im Jahresschnitt 2025, 24 % weniger als im Vorjahr, gerechnet über 35 Mio. Beiträge aus 447.613 Accounts
Socialinsider (2025)Instagram Gesamt-Engagement-Rate im zweiten Quartal 2026: 0,45 %
Socialinsider (2026)Median-Engagement nach Format: Carousels 6,9 % auf Platz 1, Einzelbilder 4,4 % auf Platz 3, Reels 3,3 % am Ende (über 4 Mio. Beiträge, Jänner 2022 bis Oktober 2024)
Buffer (2026)Reels erreichen 1,36 mal so viele Personen wie Carousels und 2,25 mal so viele wie Einzelbilder
Buffer (2026)Threads Median-Engagement-Rate 6,25 %, X-Beiträge 3,6 %
Buffer (2025)X Engagement-Rate je Follower: 0,12 %
Socialinsider (2026)LinkedIn Median-Engagement: Personenprofile rund 4,7 %, Company Pages 1 bis 2 %
Sprout Social Q1 2026 Index (2026)“Tri najdôležitejšie signály pre ranking sú watch time, likes a sends… Likes sú o niečo dôležitejšie pre connected content a sends sú o niečo dôležitejšie pre unconnected content.”
— Adam Mosseri, Head of Instagram, zitiert von Social Media Today, 22. Jänner 2025
Často kladené otázky
Aká je dobrá engagement rate na Instagrame?
Mám počítať engagement cez sledovateľov alebo cez dosah?
Aká je dobrá reach rate na Instagrame?
Aká engagement rate je realistická na LinkedIne?
Prečo benchmarky engagementu každý rok klesajú?
Ktorú metriku si mám zvoliť ako vedúcu?
Je 1 % engagementu zlá hodnota?
Ísť hlbšie?
Získajte nové analýzy priamo do schránky, alebo sa pozrite, ako tieto poznatky nasadzujeme pre firmy.